India: Blesky zabili 38 ľudí za deň, niektorí si robili selfíčka na vyhliadke

0
Foto: FelixMittermeier, Pixabay

Blesky zabili vo dvoch indických štátoch najmenej 38 ľudí počas 24 hodín. V pondelok o tom informovali úrady.

Väčšinu obetí pritom hlási Radžastan, kde blesk zabil 11 ľudí, ktorí si podľa portálu BBC robili v daždi selfíčka na vrchole vyhliadkovej veže v pevnosti Amber. Na strážnej veži a hradbách pevnosti z 12. storočia, ktorá je obľúbenou turistickou atrakciou, bolo v čase úderu blesku údajne asi 27 ľudí a niektorí z nich zo strachu poskákali na zem. Informovala o tom miestna polícia.

V Radžastane, ktorý zasiahli búrky a monzúnové dažde, zabili blesky aj ďalších najmenej deväť ľudí a takmer dvadsiatka utrpela zranenia.

Uttarpradéš v nedeľu zaznamenal 18 obetí, pričom väčšinu z nich podľa úradov tvoria poľnohospodárski pracovníci, ktorí prišli o život pri práci na poli.

Oba štáty podľa agentúry AP oznámili, že rodinám obetí a zraneným poskytnú finančné kompenzácie.

Počas monzúnovej sezóny, ktorá trvá od júna do septembra, sú blesky v Indii bežným javom. Podľa aktuálnych oficiálnych záznamov zabili v roku 2019 v krajine viac ako 2 900 ľudí.

Od 60. rokov minulého storočia sa pritom podľa odborníkov počet úmrtí následkom úderu blesku v Indii zdvojnásobil. Ako jeden z faktorov tohto nárastu uvádzajú klimatickú zmenu. Od začiatku do polovice 90. rokov sa počet incidentov zvýšil o 30 % – 40 %. V roku 2018 zaznamenali v štáte Ándhrapradéš 36 749 úderov blesku za 13 hodín.

Indický meteorologický ústav vydal varovanie pred bleskami aj na nasledujúce dva dni.

- Reklama -