Maďarsko: Budapešť ponúka bezplatné testovanie protilátok proti koronavírusu

0
Zdravotník odoberie krv na test na prítomnosť protilátok v Budapešti, vo štvrtok 8. júla 2021. Hlavné mesto Maďarska ponúka bezplatné testovanie na protilátky starším obyvateľom a tlačí na vládu, aby podnikla kroky v súvislosti s obavami, že niektoré vakcíny COVID-19 neposkytujú dostatočnú ochranu pred vírusom. (Foto: SITA/ AP Photo/Laszlo Balogh)

Maďarské hlavné mesto ponúka starším obyvateľom bezplatné testovanie na zisťovanie prítomnosti protilátok proti ochoreniu COVID-19. Dôvodom sú obavy, že vakcíny proti koronavírusu, ktoré im podali, neposkytujú primeranú ochranu. Piatková ponuka na 20-tisíc testov prišla po tom, ako úplne zaočkovaní ľudia hlásili, že testy vykonané v súkromných laboratóriách naznačili, že sa u nich nevyvinuli protilátky na ochranu pred koronavírusom.

Predstavitelia Budapešti uviedli, že väčšina takýchto správ prišla od ľudí, ktorí dostali očkovaciu látku čínskej spoločnosti Sinopharm. Maďarsko, ktoré sa na začiatku vakcinácie proti koronavírusu stalo v počte zaočkovaných ľudí lídrom v rámci Európskej únie, je jedinou krajinou v bloku používajúcou čínsku očkovaciu látku. Starosta Budapešti tlačí na maďarskú vládu, aby ponúkla tretiu dávku vakcíny pre ľudí, ktorí ju potrebujú.

test na protilátky koronavírusu (Foto: SITA/ AP Photo/Laszlo Balogh)
- Reklama -