Kollár: Treba upraviť zákon, aby sme mohli vypísať toto referendum

0
predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Referendum je najvyššia forma demokracie a mala by byť naplnená. Ľudia by mali mať možnosť vyjadriť sa v referende. Povedal to predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) vo videu zverejnenom na sociálnej sieti. Jediná možnosť, ako naplniť to, aby sa ľudia mohli v referende vyjadriť či skrátia volebné obdobie, je podľa neho zmena zákona v Národnej rade SR (NR SR). Je presvedčený, že ľudia túto možnosť musia dostať. Ústavný súd SR (ÚS SR) v stredu 7. júla rozhodol, že predmet referenda o predčasných voľbách do NR SR nie je v súlade s ústavou a nemôže sa teda konať

Šéf parlamentu vo videu povedal, že vo štvrtok 22. júla sa začne mimoriadna schôdza, ktorú zvolal. „Do tejto schôdze chcem navrhnúť a dať procedurálny návrh, aby sme upravili zákon tak, aby sme mohli vypísať toto referendum. Urobila by to národná rada, prijali by sme takýto zákon. Pani prezidentka by referendum vypísala a v septembri, októbri, možno v novembri, ako by sme to stíhali, by toto referendum mohlo byť,” doplnil s tým, že urobí všetko preto, aby ľudí nesklamali.

Tvrdí, že ľudia by mali aj do budúcnosti mať možnosť sa vyjadriť a nemalo by im byť bránené takéto referendum zvolať pri akejkoľvek budúcej vláde. „Uvidíme, ako sa k tomu postavia moji koaliční partneri, ako sa k tomu postaví opozícia, či za tento návrh zákona nahlasuje,” podotkol a zároveň vyhlásil, že ak zmena zákona prejde, referendum budú môcť uskutočniť nie na základe petície a vyzbieraných 600-tisíc podpisov, ale práve na základe tejto zmeny, ktorou bude môcť prezidentka vypísať referendum tak, ako sľúbila.

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu povedala, že poslanci NR SR môžu zmeniť text Ústavy SR a prijať uznesenie, na základe ktorého by konanie referenda o predčasných parlamentných voľbách bolo v súlade s ústavou. „Poslanci NR SR môžu rozhodnúť o zmene ústavy. To znamená, že môžu dať do ústavy text, ktorý by znamenal, že takéto referendum by bolo v zhode s ústavou. Následne môžu prijať uznesenie, ktorým žiadajú o vyhlásenie referenda. Obratom by som takéto referendum následne vyhlásila, pretože by bolo jasné, že by bolo už v súlade s Ústavou SR,“ uviedla Čaputová. Prezidentka tak naznačila, že referendum občanov sa môže konať nielen na základe petície, ale aj na základe uznesenia NR SR.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu