V procese s Kováčikom prišiel vypovedať kajúcnik Makó

0
Eskorta privádza bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici v sobotu 19. septembra 2020. Foto: TASR

V rámci súdneho procesu s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom prišiel dnes na Špecializovaný trestný súd v Pezinku vypovedať bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó. Ten je v poslednej dobe známy ako takzvaný svedok – kajúcnik, ktorý vypovedá vo viacerých trestných kauzách. Sám bol zadržaný na jeseň minulého roku v rámci akcie Božie mlyny, neskôr ho však na pokyn prokurátora z väzby prepustili. Ešte pred začiatkom pojednávania pre médiá poprel informácie, že by sa zdržiaval v Dubaji.

Makó na súde vypovedal, že s obžalovaným sa poznali od roku 2015 a mali veľmi priateľský vzťah. „Mali sme dohodu, že keby mal informácie, pokiaľ ide o mňa a moje záujmy a naopak, tak si dáme vedieť,” povedal Makó. V roku 2017 ho podľa vlastných slov kontaktoval jeho kamarát, dnes už zosnulý František Böhm, vo veci väzby obvineného údajného šéfa skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku. Konkrétne chcel zabezpečiť, aby v prípade, že ho súd prepustí, prokuratúra nepodala sťažnosť. Makó za týmto účelom kontaktoval Dušana Kováčika. Ten mu povedal, že to bude ťažká vec, nemôže nič sľúbiť, ale, že to skúsi.

Böhm podľa Makóa ponúkal za túto záležitosť sumu 100 000 eur, ktorú by si mohli rozdeliť. Keď Kudličku nakoniec prepustili z väzby, Böhm si podľa Makóa nechal 25 000 eur, ďalších 25 000 dal jemu a 50 000 malo ísť Dušanovi Kováčikovi. Tie mu Makó odovzdal v Bratislave v kaviarni. „V obálke, ktorá bola stočená, som mu posunul 50 000 eur,” povedal Makó s tým, že obžalovaný ju uložil do tašky. Doplnil, že on sám nebol členom ani nebol činný pre skupinu takáčovcov.

Ďalší skutok, o ktorom Makó vypovedal, sa týkal roku 2020. Dušan Kováčik mu údajne v apríli minulého roku oznámil, že bolo začaté trestné stíhanie v kauze vydierania konateľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa. Podozriví tak mali urobiť v Makóovom mene. „Dušan sa ma opýtal, či mám túto informáciu,” povedal Makó s tým, že o celej veci nevedel. Obžalovaný mu následne poskytol dokumenty z prokuratúry týkajúce sa danej záležitosti. Makó však pred súdom povedal, že si ich ani nepozrel, keďže vedel, že obvinenia voči nemu sú nepravdivé. „Neskôr sa potvrdilo, že to so mnou nemalo nič spoločné,” povedal.

Dušan Kováčik tiež Makóovi podľa jeho výpovede odovzdal spis k prípadu údajnej prípravy vraždy vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Jána Čurillu. Makó sa podľa vlastných slov o túto vec začal zaujímať, keďže mu námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby Boris Beňa povedal, že je pre danú vec ako podozrivý rozpracovaný a odpočúvaný. To, že na jeho osobe pracuje polícia, mu pritom predtým uviedli aj ďalšie osoby. „Nechápal som, o čo v podstate ide,” povedal Makó s tým, že by neorganizoval vraždu „ani chrústa” a nieto Čurillu, ktorý bol jeho spolužiak zo školy. Dôvodom prípravy vraždy podľa uznesenia o začatí trestného stíhania malo byť to, že pracoval na kauzách takáčovcov. „Dnes už viem, že toto trestné stíhanie je zastavené, lebo takýto skutok sa nestal,” zdôraznil Makó.

Podľa vyjadrenia obžalovaného Dušana Kováčika bol výsluch svedka vykonaný nezákonne, pretože svedok sa vyjadroval k utajovaným skutočnostiam a robil tak za prítomnosti verejnosti a médii. Zároveň kritizoval sudkyňu, ktorá podľa neho neumožnila obhajobe odstrániť rozpory medzi dnešnou výpoveďou Makóa a jeho staršími výpoveďami v prípravnom konaní.

Bývalý špeciálny prokurátor čelí obžalobe pre prijímanie úplatkov, založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, zneužitie právomoci verejného činiteľa alebo ohrozenie dôvernej a utajovanej skutočnosti. Stíhaný je väzobne. Pojednávanie v tejto kauze pokračuje v piatok 9. júla.

- Reklama -