nedeľa, 27 novembra, 2022
8.3 C
Bratislava
ÚvodArénaObjednávok majú automobilky na Slovensku dosť, produkciu limitujú komponenty

Objednávok majú automobilky na Slovensku dosť, produkciu limitujú komponenty

Automobilky na Slovensku majú aktuálne dostatok objednávok, ich produkcia je však limitovaná dodávkami dielcov. Predovšetkým v oblasti elektronických súčiastok je situácia kritická a spôsobuje prerušovanie výroby. Ako pritom súčasná situácia ovplyvní celoročné výsledky jednotlivých fabrík, je podľa Zväzu automobilového priemyslu SR otázne. „Každá automobilka pristupuje k prerozdeľovaniu kvót elektronických súčiastok na jednotlivé modely, a tým na jednotlivé výrobné miesta, odlišne. Podľa toho sú aj prestoje a odstávky u značiek rôzne. Výrobcovia nezverejňujú aktuálny nesúlad medzi plánovaným a skutočným výkonom, takže takéto číslo nie je možné publikovať,” uviedol generálny sekretár zväzu Ján Pribula.

Zástupcovia sektora pritom začiatkom roka prognózovali, že automobilový priemysel by v tomto roku mohol na Slovensku opäť vyrobiť viac ako 1 mil. vozidiel. Vlani dosiahla produkcia vplyvom pandémie koronavírusu 990 598 kusov, rok predtým to bolo 1 107 902. V súčasnosti podľa Pribulu stále veria, že automobilky pokoria hranicu jedného milióna, rozhodujúci však bude stav dodávok na jeseň.

„V súčasnosti to nie je ani o trhoch, ale o dodávateľských reťazcoch,” zhodnotil a pripomenul, že celý reťazec je natoľko silný, ako je silné najslabšie ohnivko. „Bohužiaľ sa v súčasnosti ukazuje, že takýchto ohniviek je veľa,” dodal. Situáciu zhoršuje aj zvyšovanie cien materiálov spôsobené ich nedostatkom, ale aj ochranárskymi opatreniami.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -