Objednávok majú automobilky na Slovensku dosť, produkciu limitujú komponenty

0
Ján Pribula, generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu na Slovensku (Foto: TASR)

Automobilky na Slovensku majú aktuálne dostatok objednávok, ich produkcia je však limitovaná dodávkami dielcov. Predovšetkým v oblasti elektronických súčiastok je situácia kritická a spôsobuje prerušovanie výroby. Ako pritom súčasná situácia ovplyvní celoročné výsledky jednotlivých fabrík, je podľa Zväzu automobilového priemyslu SR otázne. „Každá automobilka pristupuje k prerozdeľovaniu kvót elektronických súčiastok na jednotlivé modely, a tým na jednotlivé výrobné miesta, odlišne. Podľa toho sú aj prestoje a odstávky u značiek rôzne. Výrobcovia nezverejňujú aktuálny nesúlad medzi plánovaným a skutočným výkonom, takže takéto číslo nie je možné publikovať,” uviedol generálny sekretár zväzu Ján Pribula.

Zástupcovia sektora pritom začiatkom roka prognózovali, že automobilový priemysel by v tomto roku mohol na Slovensku opäť vyrobiť viac ako 1 mil. vozidiel. Vlani dosiahla produkcia vplyvom pandémie koronavírusu 990 598 kusov, rok predtým to bolo 1 107 902. V súčasnosti podľa Pribulu stále veria, že automobilky pokoria hranicu jedného milióna, rozhodujúci však bude stav dodávok na jeseň.

„V súčasnosti to nie je ani o trhoch, ale o dodávateľských reťazcoch,” zhodnotil a pripomenul, že celý reťazec je natoľko silný, ako je silné najslabšie ohnivko. „Bohužiaľ sa v súčasnosti ukazuje, že takýchto ohniviek je veľa,” dodal. Situáciu zhoršuje aj zvyšovanie cien materiálov spôsobené ich nedostatkom, ale aj ochranárskymi opatreniami.

- Reklama -