Znalkyňa: Podpisy na miliónových zmenkách vznikli s vysokou pravdepodobnosťou neskôr ako tvrdí Agh

1
Na snímke Štefan Ágh (Foto: TASR)

Podpisy na miliónových televíznych zmenkách vznikli s vysokou pravdepodobnosťou neskôr, ako tvrdí obžalovaný Štefan Agh. Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku to dnes skonštatovala znalkyňa v oblasti písmoznalectva Barbora Geistová Čakovská.

„Pravdepodobnosť, že sporné podpisy boli vytvorené v období rokov 2000 až 2001 je oveľa menšia, ako tá, že boli vytvorené v rokoch 2015 až 2016,” povedala znalkyňa, ktorá skúmala spolu 294 podpisov obžalovaného z rôznych časových období. Doplnila, že jej konštatovanie sa pohybuje v pravdepodobnostnej rovine, ide však o vysokú pravdepodobnosť. Obžalovaný Štefan Agh tvrdí, že zmenky boli vystavené v roku 2000 ako spôsob urovnania sporu o televíziu Markíza známeho ako „kauza Gamatex”.

Svedkyňa Anna Hausknotzová pôsobila počas kauzy Gamatex na licenčnom odbore Rady pre vysielanie a retransmisiu, pričom mala na starosti televíziu Markíza. „Ja neviem, ako to tí páni dotiahli, ale Markíza ostala majiteľkou licencie,” povedala svedkyňa s tým, že ani počas sporu o Markízu televízii nehrozila strata licencie, pretože to vtedajšie zákony neumožňovali. Pokiaľ ide o miliónové zmenky, tie podľa vlastných slov nikdy nevidela.

Bývalá predstaviteľka Markízy Silvia Klaus Volzová sa rovnako ako v procese s Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom na súd nedostavila. Keďže žije v Nemecku, žiadala výsluch prostredníctvom telemostu. Súd to však vyhodnotil ako príliš komplikované a tak sa prečítala jej výpoveď pred policajným vyšetrovateľom. Volzová sa vyjadrovala o okolnostiach kauzy Gamatex, o zmenkách však vedomosť nemala.

Podľa obžaloby Štefan Agh v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom vytvoril dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000. Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá 26 miliónov eur. Vyplatenia zmeniek sa na súde následne domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, vyplatiť ich mal Rusko ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade. Štefan Agh sa svojím konaním podľa prokuratúry dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.

Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi uložil ŠTS v roku 2020 v rámci kauzy zmenky tresty zhodne po 19 rokov väzenia. Najvyšší súd SR tresty potvrdil na verejnom zasadnutí 12. januára tohto roku.

- Reklama -

1 komentár

  1. Verme, že sa raz dozvieme pravdu!!! Zmenky boli sú a budú pravé!!! Tvrdia to traja svedkovia a to Ag_h, Koč_ner a aj sám Rusko!!! Zvláštne, že súd neberie tieto výpovede vážne. Dokonca bol o urovnaní napísaný aj článok v novinách v dobe keď sa kauza Markíza pretriasala v médiách, napísal ho sám To_th. Bolo to ešte niekedy v roku 2000 ak sa nemýlim. To súd nezaujíma? A čo záznamy, ktoré mala SIS s tej doby? Tak isto nič?

Comments are closed.