V októbri bude pojednávanie vo veci bývalého šéfa Matice slovenskej

0
Archív. Jozef Markuš (Foto: SITA/Michal Svítok)

Okresný súd Bratislava III vytýčil na 6. októbra pojednávanie s bývalým predsedom Matice slovenskej Jozefom Markušom. Ten čelí obžalobe pre trestný čin porušenia povinností pri správe cudzieho majetku. Súd obžalovaného už raz, konkrétne v decembri 2016, uznal za vinného a uložil mu trest jeden rok väzenia s podmienečným odkladom na dva roky. Odvolací Krajský súd v Bratislave však v septembri 2017 na neverejnom zasadnutí zrušil pôvodný verdikt okresného súdu a vec mu vrátil na opätovné prejednanie.

Prvostupňový súd následne opakovane vytýčil vo veci termín pojednávania, pre zdravotný stav obžalovaného sa však neuskutočnili. Nakoniec v októbri 2018 odročil predseda senátu termín pojednávania na neurčito. Dozorujúca prokurátorka zároveň podala žiadosť o vypracovanie znaleckého posudku, ktorý mal zistiť, či sa môže bývalý šéf Matice zúčastňovať na pojednávaniach. Obhajca obžalovaného vtedy povedal, že jeho klient je ochotný dobrovoľne predložiť celú zdravotnú dokumentáciu.

Trestné oznámenie na Jozefa Markuša podalo vedenie Matice slovenskej na čele s Mariánom Tkáčom v roku 2011. Kládli mu za vinu uznanie dlhu dcérskej spoločnosti Matice slovenskej – Matičného fondu. Zmluvu o prevzatí dlhu vyše 202-tisíc eur Jozef Markuš podpísal v roku 2007. Dlh bol splatený v dvoch splátkach zo ziskov tlačiarenskej spoločnosti Neografia, v ktorej mala Matica 80-percentný podiel. Sudca prvostupňového súdu v decembri 2016 pri vynesení rozsudku zdôraznil, že zmluva bola nevýhodná pre Maticu a nepochybne jej bola spôsobená škoda. Nešlo o nevydarenú finančnú operáciu, ale zmluva sa dá chápať ako dar tretej osobe, uviedol sudca. Výšku trestu odôvodnil aj tým, že si nemyslí, že išlo o úmyselné konanie.

- Reklama -