utorok, 28 septembra, 2021
15.9 C
Bratislava
ÚvodArénaKosovo: Misia KFOR je podľa Stoltenberga dôležitá pre región aj NATO

Kosovo: Misia KFOR je podľa Stoltenberga dôležitá pre región aj NATO

Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg počas štvrtkovej návštevy Kosova ubezpečil tamojších lídrov, že medzinárodné Sily pre Kosovo (KFOR) zostanú na svojom mieste, aby v regióne zabezpečili mier a stabilitu.

Stoltenberg bol v kosovskej Prištine na návšteve vojenskej mierovej misie KFOR vedenej NATO aj preto, aby ukázal „záväzok NATO k mieru a stabilite na západnom Balkáne“.

NATO vedie misiu KFOR tvorenú viac ako 3 700 vojakmi z 27 krajín od roku 1999. Podľa Stoltenberga história ukázala, že „misia KFOR je dôležitá nielen pre Kosovo a región, ale aj pre NATO a všetkých spojencov NATO“.

Ako zároveň poznamenal, po tom, ako západné sily dokončia sťahovanie vojsk z Afganistanu, čo bola dlhé roky najväčšia operácia NATO, bude „KFOR nielen najdlhšia, ale aj najväčšia vojenská operácia NATO“.

Vojna v Kosove z rokov 1998 – 1999 si vyžiadala viac ako 10-tisíc mŕtvych a ukončila ju až 78-dňová kampaň NATO. Kosovo vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska v roku 2008, čo Belehrad doteraz neuznal, podobne ako niekoľko desiatok ďalších štátov ako Rusko, Grécko, Slovensko, Španielsko, Čína, Rumunsko či Cyprus.

Stoltenberg počas stretnutí s prezidentkou, premiérom a zástupcom srbskej menšiny podľa vlastných slov zdôraznil potrebu dialógu medzi Prištinou a Belehradom.

Minulý mesiac sa v Bruseli opäť začali rokovania sprostredkované Európskou úniou (EÚ) a podporované Spojenými štátmi.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 408,609 Úmrtí 12,596 Uzdravení 386,148 Infikovaných 9,865 Last updated: 28. septembra 2021 - 06:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -