streda, 1 decembra, 2021
6.4 C
Bratislava
ÚvodArénaSeverná Amerika: Extrémne horúčavy v Kanade a USA zrejme zapríčinili stovky úmrtí

Severná Amerika: Extrémne horúčavy v Kanade a USA zrejme zapríčinili stovky úmrtí

Rekordné extrémne horúčavy v Kanade a amerických štátoch Oregon a Washington mohli spôsobiť stovky úmrtí.

Zdravotnícki predstavitelia v Oregone v stredu večer oznámili, že v súvislosti s horúčavami evidujú od piatka viac ako 60 úmrtí. V najväčšom okrese Multonmah ich je 45.

Vo Washingtone úrady spojili horúčavy s viac ako 20 úmrtiami a je pravdepodobné, že toto číslo ešte vzrastie.

Hlavná koronerka kanadskej provincie Britská Kolumbia informovala, že jej úrad dostal hlásenia o najmenej 486 „náhlych a neočakávaných úmrtiach“, ktoré nastali medzi piatkom a 13:00 v stredu. Počas päťdňového obdobia v provincii podľa jej slov zomrie zhruba 165 ľudí. „Aj keď je príliš skoro na to, aby sme s istotou povedali, koľko z týchto úmrtí súvisí s teplom, predpokladá sa, že pravdepodobne značný nárast hlásených úmrtí možno pripísať extrémnemu počasiu,“ uviedla koronerka Lisa Lapointe vo vyhlásení.

Vlnu horúčav v oblasti podľa meteorológov spôsobila kopula vysokého tlaku a zhoršuje ju tiež človekom spôsobená klimatická zmena. V Seattli, Portlande a mnohých ďalších mestách padli teplotné rekordy, keď ortute teplomerov vystupovali nad 46 stupňov Celzia. V Lyttone v Britskej Kolumbii v utorok dokonca namerali 49,6 stupňa Celzia.

V západných častiach Washingtonu, Oregonu a Britskej Kolumbie do stredy teploty značne klesli. Vnútorné regióny však naďalej sužujú vysoké teploty. Kanadská vládna agentúra Environment Canada vydala v stredu varovanie pred horúčavami pre juh provincií Alberta a Saskatchewan. Teplotné výstrahy tiež vydali v častiach Washingtonu, Oregonu, Idaho a Montany.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 689,618 +9,534 Dnes Úmrtí 14,503 +85 Dnes Uzdravení 563,790 Infikovaných 111,325 Last updated: 1. decembra 2021 - 15:55 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img