pondelok, 20 septembra, 2021
8.4 C
Bratislava
ÚvodArénaEurópska komisia chce rozšíriť zákaz klietkového chovu zvierat

Európska komisia chce rozšíriť zákaz klietkového chovu zvierat

Európska komisia (EK) sa rozhodla kladne reagovať na európsku iniciatívu občanov s názvom „Skoncujme s klietkovým chovom“, ktorú podporilo viac ako milión občanov v celej Európskej únii. „Táto iniciatíva občanov odráža požiadavku týkajúcu sa prechodu na etickejšie a udržateľnejšie poľnohospodárske systémy vrátane revízie existujúcich pravidiel EÚ týkajúcich sa dobrých životných podmienok zvierat,” uviedla EK v stredu na svojej internetovej stránke.

Pravidlá klietkového chovu sa v súčasnosti vzťahujú len na nosnice, brojlery, prasnice a teľatá. EK sa preto zaväzuje predložiť do konca roka 2023 legislatívny návrh na postupné ukončenie a napokon aj zákaz klietkového chovu všetkých zvierat uvedených v iniciatíve. Ide o králiky, mládky, plemenné nosnice, plemenné brojlery, prepelice, kačice a husi. Pokiaľ ide o tieto zvieratá, EK už požiadala Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA), aby doplnil existujúce vedecké dôkazy s cieľom určiť podmienky potrebné na zákaz klietkového chovu.

„Zvieratá sú cítiace bytosti a my máme morálnu a spoločenskú zodpovednosť zabezpečiť, aby sa to odrážalo v podmienkach, v akých sa chovajú,” uviedla eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová.

„Udržateľný potravinový systém nemôže existovať bez prísnych noriem týkajúcich sa dobrých životných podmienok zvierat. Vďaka našim občanom bude cieľ EK v tejto súvislosti ešte ambicióznejší, a to postupne ukončiť používanie systémov klietkového chovu zvierat,” vyjadril sa eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 402,808 Úmrtí 12,569 Uzdravení 383,511 Infikovaných 6,728 Last updated: 20. septembra 2021 - 07:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -