Európska komisia chce rozšíriť zákaz klietkového chovu zvierat

0
Stella Kyriakidesová, eurokomisárka pre zdravie (Foto: SITA/ AP Photo/Francisco Seco, Pool)

Európska komisia (EK) sa rozhodla kladne reagovať na európsku iniciatívu občanov s názvom „Skoncujme s klietkovým chovom“, ktorú podporilo viac ako milión občanov v celej Európskej únii. „Táto iniciatíva občanov odráža požiadavku týkajúcu sa prechodu na etickejšie a udržateľnejšie poľnohospodárske systémy vrátane revízie existujúcich pravidiel EÚ týkajúcich sa dobrých životných podmienok zvierat,” uviedla EK v stredu na svojej internetovej stránke.

Pravidlá klietkového chovu sa v súčasnosti vzťahujú len na nosnice, brojlery, prasnice a teľatá. EK sa preto zaväzuje predložiť do konca roka 2023 legislatívny návrh na postupné ukončenie a napokon aj zákaz klietkového chovu všetkých zvierat uvedených v iniciatíve. Ide o králiky, mládky, plemenné nosnice, plemenné brojlery, prepelice, kačice a husi. Pokiaľ ide o tieto zvieratá, EK už požiadala Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA), aby doplnil existujúce vedecké dôkazy s cieľom určiť podmienky potrebné na zákaz klietkového chovu.

„Zvieratá sú cítiace bytosti a my máme morálnu a spoločenskú zodpovednosť zabezpečiť, aby sa to odrážalo v podmienkach, v akých sa chovajú,” uviedla eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová.

„Udržateľný potravinový systém nemôže existovať bez prísnych noriem týkajúcich sa dobrých životných podmienok zvierat. Vďaka našim občanom bude cieľ EK v tejto súvislosti ešte ambicióznejší, a to postupne ukončiť používanie systémov klietkového chovu zvierat,” vyjadril sa eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski.

- Reklama -