Európska komisia vyplatila 800 miliónov eur v prvých platbách na obnovu po pandémii

0
predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (Foto: SITA/ Stephanie Lecocq, Pool Photo via AP)

Európska komisia (EK) v pondelok vyplatila 800 miliónov eur v prvých platbách v rámci nástroja NextGenerationEU na obnovu Európy po pandémii. Platby z balíka opatrení REACT-EU budú smerovať 41 národným a regionálnym programom v 16 členských štátoch, a to konkrétne vo Francúzsku, Grécku, Česku, Nemecku, Poľsku, Litve, Holandsku, Slovensku, Estónsku, Rakúsku, Dánsku, Fínsku, Bulharsku, Švédsku, Portugalsku a Chorvátsku. Finančné prostriedky v rámci REACT-EU predstavujú ďalšie zdroje pre existujúce programy politiky súdržnosti, pripomína na svojej webstránke EK.

Dodatočné zdroje EÚ primárne poskytne prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) a Európskeho sociálneho fondu (ESF), a to vrátane Iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých ľudí (YEI). Čast peňazí tiež doplní prostriedky z Fondu európskej pomoci pre najviac odkázané osoby (FEAD) na obdobie rokov 2014 – 2020.

Podmienky použitia dodatočných prostriedkov pre členské štáty sú zjednodušené. Národné spolufinancovanie nie je povinné a teda EÚ môže pokryť 100 percent nákladov, ak to členské štáty považujú za potrebné. Okamžitá likvidita v podobe predbežného financovania vo výške 11 percent pomôže zase zabezpečiť rýchle zavedenie tejto podpory a zabrániť vzniku prekážok. Neexistujú tiež podmienky ani požiadavky na tematické zameranie alebo rozdelenie podľa kategórií regiónov, pričom sú možné prevody medzi EFRR a ESF. Projekty spred 1. februára 2020 je možné vyplatiť so spätnou platnosťou.

Opatrenia v rámci REACT-EÚ premostia reakciu na núdzové situácie a dlhodobé investície. Posilnia odolnosť systémov zdravotnej starostlivosti, zachovajú a vytvoria pracovné miesta, podporia najzraniteľnejšie osoby v spoločnosti a poskytnú prevádzkový kapitál a investičnú podporu pre malé a stredné podniky. Balík financuje cielené opatrenia pre zelené a digitálne prechody s cieľom rýchlo riešiť negatívne následky pandémie, napríklad prostredníctvom investícií do energetickej efektívnosti, ekologizácie miest a digitalizácie.

- Reklama -