Poľsko: Katolícka cirkev hlási stovky prípadov zneužívania detí duchovnými

0
Na tejto fotografii z piatka 12. januára 2007 hovorí arcibiskup Slawoj Leszek Glodz s novinármi po mimoriadnom stretnutí poľskej katolíckej cirkvi vo poľskej Varšave. Poľská štátna komisia pre boj proti sexuálnemu zneužívaniu maloletých uviedla, že vo štvrtok 24. júna 2021 požiadala Vatikán o údaje o zneužívaní duchovenstvom v Poľsku, pretože poľská cirkev neposkytuje požadované informácie. Vatikán v marci potrestal Glodza za to, že nereagoval správne na správy o údajnom zneužívaní maloletých v jeho gdanskej diecéze. (AP Photo/Czarek Sokolowski, File)

V rokoch 2018 až 2020 údajne zneužilo 292 duchovných 368 detí. Vo svojej najnovšej správe o sexuálnom zneužívaní mladistvých to uvádza poľská katolícka cirkev. Pondelková správa vyšla v čase, keď správy o zneužívaní a nedostatočnej reakcii poľských duchovných lídrov vyšetruje aj Vatikán.

Hlava poľskej katolíckej cirkvi, arcibiskup Wojciech Polak, sa na online konferencii znova ospravedlnil obetiam zneužívania a požiadal ich o odpustenie. Monsignor Adam Zak, zodpovedný za vyhľadávanie prípadov zneužívania maloletých duchovnými a prevenciu proti ním, zase zdôraznil potrebu väčšej informovanosti a prevencie, pretože počet nedávnych hlásení je stále vysoký.

Prvá správa cirkvi za roky 1990 – 2018 spomenula 382 duchovných, ktorí údajne zneužili 625 maloletých. Mená 42 duchovných sa objavili aj v najnovšej správe, ktorú zostavil cirkevný štatistický úrad z dát zo všetkých diecéz.

Vatikán nedávno potrestal niektorých poľských biskupov a arcibiskupov za nedbanlivosť pri riešení takýchto prípadov a zakázal im náboženské aj laické obrady. Svätá stolica tiež vyšetruje správy o nedbanlivosti niekdajšieho krakovského arcibiskupa, kardinála Stanislawa Dziwisza, ktorý bol tajomník zosnulého pápeža Jána Pavla II.

- Reklama -