MALTA pribudla na zoznam zvýšeného monitorovania Finančnej akčnej skupiny

0
Je výnimočné, ak je v zozname, ktorý zahŕňa aj Pakistan, Zimbabwe či Sýriu, uvedená aj krajina Európskej únie. Zdroj: twitter FATF

Medzinárodná organizácia pre dohľad nad praním špinavých peňazí, financovaním terorizmu a inými súvisiacimi hrozbami pre integritu medzinárodného finančného systému zaradila v piatok Maltu na zoznam zvýšeného monitorovania. Finančná akčná skupina (FATF) pridala krajinu na svoj takzvaný sivý zoznam spolu s Haiti, Filipínami a Južným Sudánom.

Je výnimočné, ak je v tomto zozname, ktorý zahŕňa aj Pakistan, Zimbabwe či Sýriu, uvedená aj krajina Európskej únie. Rozhodnutie skupiny sídliacej v Paríži vyvolalo obavy, že by mohlo potenciálne poškodiť hospodárstvu stredomorského štátu.

„Malta prešla v roku 2019 vzájomným hodnotením. Záverečná správa načrtla veľké množstvo závažných problémov týkajúcich sa rizík v krajine,“ vyjadril sa predseda FATF Marcus Pleyer s tým, že hoci krajina zaznamenala aj dobré pokroky, „vážne problémy zostávajú“. Maltská finančná spravodajská jednotka musí podporovať orgány činné v trestnom konaní „pri stíhaní kriminálnych prípadov súvisiacich s daňami a súvisiacim praním špinavých peňazí,“ dodal.

Maltská vláda vo vyhlásení reagovala, že si krajina nezaslúži zvýšené sledovanie, vzhľadom na to, že za ostatné dva roky začala program reforiem. Tie podľa nej viedli „k skutočnému pokroku v schopnosti Malty účinne predchádzať, odhaľovať a bojovať proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu“. Ako dodala, stále je a bude „plne odhodlaná spolupracovať s FATF a ďalšími medzinárodnými partnermi s cieľom zabezpečiť vyriešenie čiastočne riešených odporúčaných opatrení v čo najkratších časových rámcoch“.

- Reklama -