Nemecko: Minister zdravotníctva je nahnevaný pre pravidlá EÚ o cestujúcich a očkovaní

0
Jens Spahn, nemecký minister zdravotníctva (Foto: SITA/Tobias Schwarz/AP via Pool)

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn vyjadril nespokojnosť s tým, že sa krajiny Európskej únie (EÚ) nedokázali dohodnúť na jednotných pravidlách pre cestujúcich z regiónov s vysokým výskytom variantov koronavírusu. Nemecko vyžaduje, aby ľudia prichádzajúci z oblastí s novými variantmi vírusu, ako je napríklad Veľká Británia, išli na 14 dní do karantény, hoci sú úplne zaočkovaní. Iné krajiny únie pre vakcinovaných ľudí uplatňujú kratšiu karanténu alebo žiadnu.

Šéf nemeckého rezortu zdravotníctva v piatok v Berlíne pred novinármi vyslovil ľútosť nad tým, že nebola možná lepšia koordinácia medzi 27 členskými štátmi EÚ. „Bolo by lepšie, keby sa pre to našli jednotné pravidlá,” povedal. „Ak nie, budeme musieť naďalej tvoriť naše vlastné, aby sme sa chránili,” dodal.

Podľa nemeckých predstaviteľov nákazlivejší delta variant koronavírusu teraz tvorí najmenej 15 percent všetkých prípadov v krajine. V Británii sa už pritom stal dominantným. Lothar Wieler, riaditeľ Inštitútu Roberta Kocha, ktorý v Nemecku zodpovedá za kontrolu a prevenciu chorôb, očakáva, že delta variant bude v krajine tiež nakoniec dominantný. Vyzval preto ľudí, aby sa dali čo najskôr zaočkovať.

Vedci tvrdia, že vakcíny schválené na použitie v Európskej únii poskytujú dobrú ochranu pred vážnym ochorením, pričom to platí aj pre delta variant. Zatiaľ však ešte nie je jasné, aké veľké je riziko, že vírus môžu prenášať aj zaočkovaní ľudia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu