pondelok, 20 septembra, 2021
8.4 C
Bratislava
ÚvodArénaRemišová predstavila piaty reformný anti-byrokratický balíček v eurofondoch

Remišová predstavila piaty reformný anti-byrokratický balíček v eurofondoch

Vicepremiérka Veronika Remišová predstavila piaty reformný anti-byrokratický balíček v eurofondoch. Zmeny v eurofondoch prinášajú 52 zjednodušení pre žiadateľov, prijímateľov aj pre riadiace orgány, ktoré manažujú celý proces. Okrem iného sa pri nadlimitných zákazkách skráti proces kontroly minimálne o mesiac, prvá kontrola bude pritom dobrovoľná. Zjednotia sa tiež pravidlá pri zákazkách s nízkou hodnotou. Dokumentácia sa bude po novom prekladať výlučne elektronicky. Zjednoduší sa aj formulár výzvy. Novinkou je taktiež vzorový dokument, k dispozícii bude pre žiadateľov modelovo vyplnená žiadosť.

Ako ďalej na tlačovej konferencii informovala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Remišová, zmenami sa výrazne zredukuje počet podmienok poskytnutia príspevku. Zruší sa aj predkladanie monitorovacích správ a mimoriadnych monitorovacích správ, ktoré zahlcovali systém. Okrem iného sa tiež zriadi kontakt na konzultovanie problémov. „Očakávame od toho rýchlejší proces, jednoduchšie pravidlá, menej byrokracie a viac transparentnosti v celom procese,“ podotkla. Ako dodal riaditeľ odboru verejného obstarávania Branislav Hudec, jedna z najväčších zmien je vydanie jednotnej príručky k procesu a kontrole vereného obstarávania, ktoré je financované z eurofondov.

Ako v reakcii uviedol predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák, úrad robí systémové kroky pre to, aby sa verejné súťaže zrýchlili a aby bola pritom zachovaná transparentnosť v nich. „Môžeme akokoľvek zjednodušovať prídavné príručky, keby bol komplikovaný zákon. Základom pre systémový posun vpred, aj pri čerpaní eurofondov, teda je zákon o verejnom obstarávaní,“ uviedol Hlivák. Novela s navrhovanými zmenami je aktuálne v pripomienkovom konaní. Ako predseda ÚVO konštatoval, v tieto dni je kľúčové, ako sa ministerstvá a ďalšie subjekty postavia k úpravám v zákone, ktoré úrad navrhol. „Až potom bude zrejmé, ako bude vyzerať kompromisný zákon, teda do akej miery sa verejné nákupy budú môcť zrýchliť a za akých podmienok,“ dodal.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 402,808 Úmrtí 12,569 Uzdravení 383,511 Infikovaných 6,728 Last updated: 20. septembra 2021 - 06:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -