Parlamentný výbor zamietol konanie proti Čaputovej

0
Archív. Zľava: Slovenská lyžiarka, víťazka Svetového pohára a veľkého krištáľového glóbusu v zjazdovom lyžovaní za sezónu 2020/2021 Petra Vlhová a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas prijatia prezidentkou v Prezidentskom paláci. Bratislava, 30. marec 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková Chybne: Bratislava, 30. marec 2021. (Foto: SITA/Zuzana Čaputová)

Výbor Národnej rady SR (NR SR) pre nezlučiteľnosť funkcií dnes rozhodol o zastavení konania voči prezidentke Zuzane Čaputovej. Novinárom to po rokovaní výboru povedal Ondrej Dostál (klub SaS) s tým, že konanie sa viedlo na podnet Martina Daňa a týkalo sa dvoch vecí.

Daňo tvrdil, že Čaputová propagovala 22. marca a 30. marca súkromné spoločnosti. Pri prijatí zjazdovej lyžiarky Petry Vlhovej podľa neho prezidentka od nej prijala dar v podobe trička s logami sponzorov športovkyne a „zapózovala” s ním všetkým prítomných médiám. V druhom prípade podnet hovoril o situácii, keď súkromné spoločnosti poskytli prezidentke 3 100 kusov pulzných oxymetrov. Daňo v ňom uviedol, že na stránke Prezidentského paláca sa objavili názvy firiem, ktoré oxymetre poskytli.

„V oboch prípadoch výbor na predchádzajúcom zasadnutí začal konanie, lebo boli splnené formálne náležitosti, ktoré vyžaduje ústavný zákon,” vysvetlil Dostál. Prezidentka sa podľa jeho slov vyjadrila k podnetu prostredníctvom svojho právneho zástupcu. „Aj na základe vyjadrenia pani prezidentky, aj na základe posúdenia veci členmi výboru sme dospeli k tomu, že nebol porušený ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov a rozhodli sme o zastavení konania,” priblížil. Ako dodal, z 11 prítomných členov výboru hlasovalo za zastavenie konania desať.

- Reklama -