nedeľa, 27 novembra, 2022
8.3 C
Bratislava
ÚvodArénaZamestnávatelia majú najväčší záujem o absolventov Ekonomickej univerzity

Zamestnávatelia majú najväčší záujem o absolventov Ekonomickej univerzity

Zamestnávatelia majú najväčší záujem o absolventov Ekonomickej univerzity (EUBA), za ktorou tesne nasleduje Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave. Vyplýva to z rebríčka portálu Profesia.sk, ktorý sa zameriava na uplatnenie absolventov na trhu práce. Umiestnenie tak závisí od toho, koľko zamestnávateľov si prehliada životopisy absolventov uverejnených na portáli. V porovnaní s minulým rokom si polepšila Žilinská univerzita v Žiline, ktorá z piateho miesta vyskočila na tretie. Predbehla tak Technickú univerzitu v Košiciach aj Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre. Na šiestom mieste sa umiestnila Univerzita Komenského (UK) v Bratislave, ktorá na toto miesto klesla z bronzovej pozície.

Najžiadanejším absolventmi však boli tí, ktorí vyštudovali Fakultu informatiky a informačných technológií na STU. Na druhom mieste sa umiestnila Fakulta hospodárskej informatiky na EUBA, ktorá nahradila Fakultu matematiky, fyziky a informatiky na UK. Prvú trojicu rebríčka doplnila Fakulta elektrotechniky a informatiky na STU. V rebríčku sa prvá fakulta, ktorá nesúvisí s oblasťou informatiky, umiestnila na ôsmom mieste. Ide o Farmaceutickú fakultu UK.

Ako priblížila PR manažérka Profesia.sk Nikola Richterová, vlaňajší absolventi prichádzali na trh práce v náročnej situácii. „Koronakríza znížila počet pracovných príležitostí. Pre príklad, zamestnávatelia uverejnili v máji 2020 iba 1 242 ponúk, v ktorých požadovali vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,“ vysvetlila. Zároveň však podotkla, že mohlo ísť o krátkodobý stav, keďže máj 2021 priniesol na portál 2 248 ponúk pre vysokoškolsky vzdelaných, čo je o tisíc viac ako vlani a je to najvyššie číslo v 24-ročnej histórii portálu.

Záujem zamestnávateľov o absolventské životopisy bol v roku 2020 nižší ako v roku 2019. Najviac však skórovali absolventi informatiky, ktorých životopisy si prezreli viac ako štyria zamestnávatelia. Za nimi nasledovali absolventi stavebníctva, ktorí mali skóre 2,5. Najmenší záujem prejavili zamestnávatelia o absolventov, ktorí skončili v oblasti umenia či športu.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -