sobota, 24 júla, 2021
24.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Väčšina Európanov vníma očkovanie ako nástroj na ukončenie pandémie

Väčšina Európanov vníma očkovanie ako nástroj na ukončenie pandémie

Šesťdesiaťštyri percent obyvateľov Európskej únie (EÚ) vníma očkovanie ako nástroj, ktorý pomôže ukončiť pandémiu ochorenia COVID-19. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho rýchleho prieskumu Eurobarometra o postojoch k očkovaniu, podľa ktorého s týmto tvrdením súhlasí 68% Slovákov. V tlačovej správe o tom informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Eurobarometer sa venoval aj neochote ľudí v EÚ dať sa zaočkovať. Podľa výsledkov si 63 % respondentov myslí, že vakcíny proti ochoreniu COVID-19 neboli ešte dostatočne otestované, 57 % sa obáva vedľajších účinkov a 30 % pochybuje o ich účinnosti. Dvaja z desiatich občanov EÚ zase všeobecne odmietajú akékoľvek očkovanie.

Respondenti hodnotili aj účinnosť vakcinačných stratégií. Iba 26% Slovákov je spokojných s národnou očkovacou stratégiou, no spokojnosť s tým, ako zvládli očkovaciu stratégiu inštitúcie EÚ, vyjadrilo 40% slovenských respondentov.

Prieskum tiež analyzoval, ako ľudia na Slovensku vnímajú pozíciu EÚ v rámci zabezpečovania vakcín proti COVID-19. V priemere 66 % opýtaných Slovákov si myslí, že EÚ zohráva strategickú úlohu v rámci zabezpečovania daných očkovacích látok, zatiaľ čo 25 % respondentov s tým nesúhlasí. V EÚ s týmto nesúhlasí 19% opýtaných.

Prieskum sa uskutočnil v máji a zúčastnilo sa na ňom viac ako 26-tisíc Európanov z 27 členských štátov EÚ. Z tisíc slovenských respondentov takmer polovica patrila do skupiny ľudí, ktorí už sú zaočkovaní alebo sa chcú dať zaočkovať niekedy počas tohto roka.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,259 Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,318 Infikovaných 407 Last updated: 24. júla 2021 - 10:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -