Joe Biden bol po stretnutí s Vladimírom Putinom tvrdší, než minister obrany Naď očakával

0
minister obrany Jaroslav Naď (Zdroj: TASR)

 Americký prezident Joe Biden bol po stretnutí s Vladimírom Putinom v Ženeve tvrdší, než slovenský minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) očakával. Povedal to počas panelu „NATO 2030: Ako sa tam dostať?“ na konferencií Globsec 2021 v Bratislave. Podľa slovenského šéfa rezortu obrany je to však dobrý signál najmä po tom, čo dala Bidenova administratíva „zelenú“ projektu Nord Stream 2. „Toto bolo pre mňa prekvapujúce, aj keď niektorí hovoria, že sa to dalo očakávať, keďže tlak z Nemecka bol silný a prezident Biden nechcel ohrozovať vzťahy s Nemeckom,“ pokračoval. Minister však dodal, že diskusia medzi prezidentom Spojených štátov amerických a prezidentom Ruskej federácie prebiehala, ako sa očakávalo.

„Toto stretnutie bolo dôležité pre stabilitu a pre signály k Rusku. Čím viac stretnutí budú títo prezidenti mať, tým lepšie. Na druhej strane, jediná vec, ktorú Putin počúva, sú silné slová a akcie. Angela Merkelová to vie. Ona ukázala, ako jednať s prezidentom Putinom. Verím, že prezident Biden sa bude s viac skúsenosťami vo svojej funkcii držať tejto striktnejšej komunikácie,“ skonštatoval Naď.

Témou diskusie na konferencií Globsec bolo aj vyhlásenie šéfa Bieleho domu, že ak by zo strany Ruska došlo k ďalším kybernetickým útokom, „bude to mať následky“. „Hovoríme to desaťročie, že je veľmi náročné odpovedať oponentovi, ak ste limitovaní zákonom. Áno, sme schopní spraviť veci, ktoré by neboli pre niektorých možné si ani predstaviť. Ale nerobíme to, lebo sme limitovaní zákonmi. Ale ak na nás stále niekto tvrdo tlačí a stále viac, tak musíte konať. Musíme sa postaviť čelom k tejto novej situácií a adekvátne konať,“ uzavrel Naď.

- Reklama -