štvrtok, 29 júla, 2021
19.2 C
Bratislava
ÚvodArénaSituácia v Sociálnej poisťovni sa stabilizovala, nové dôchodky sa priznávajú v zákonných...

Situácia v Sociálnej poisťovni sa stabilizovala, nové dôchodky sa priznávajú v zákonných lehotách

Situácia v Sociálnej poisťovni sa stabilizovala, nové dôchodky sa priznávajú v zákonných lehotách. Informoval o tom v stredu poslancov NR SR počas ich poslaneckého prieskumu generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Juraj Káčer. „V 1. kvartáli roku 2021 sme zaznamenali obrovský nárast žiadostí o dôchodky, tie medziročne rástli o viac ako 42 %. Navyše, situáciu skomplikovala aj vysoká absencia zamestnancov z dôchodkovej sekcie spôsobená ochorením COVID-19. Začiatkom roka dosahovala priemernú úroveň až 35 %. Kým v máji som musel informovať poslancov výboru o omeškaní v 112 prípadoch, som rád, že dnes môžem konštatovať, že Sociálna poisťovňa nové žiadosti o starobné dôchodky vybavuje priebežne, v zákonných lehotách,“ povedal Juraj Káčer.

Sociálna poisťovňa každoročne preratúva aj dôchodky pracujúcim dôchodcom, celkovo ide o viac ako 151-tisíc dôchodkov. K dnešnému dňu ostáva prepočítať približne 3 % z týchto dôchodcov. „Mrzí nás, že trom percentám pracujúcich dôchodcov sme zatiaľ ich dôchodky neprepočítali. Dôvodom boli chýbajúce, resp. neúplné údaje v spisoch. Tieto údaje musíme preveriť a doplniť. Prioritne sme sa tiež venovali priznávaniu nových dôchodkov,“ vysvetlil Juraj Káčer.

Zamestnanci na sekcii dôchodkov sú opäť prítomní v práci, bez výraznejších absencií. Poisťovňa využíva aktuálne priaznivú pandemickú situáciu a naplno pracuje, vrátane nadčasov, na odbúraní agendy. Len v máji Sociálna poisťovňa rozhodla o 12 203 žiadostiach o starobný dôchodok, pričom priemer sa pohybuje na úrovni 9 000 prípadov mesačne. Napriek kritickej situácii v úvode roka je za prvých päť mesiacov tohto roka počet žiadostí, o ktorých poisťovňa dokázala rozhodnúť, o 3 390 vyšší ako za rovnaké obdobie roku 2020. Sociálna poisťovňa zároveň pripravuje zrýchlenie činností v oblasti priznávania a vyplácania dôchodkov. Kým dnes je až 75 % úkonov vykonávaných manuálne, po zavedení zmien by to malo byť iba 27 %.

Na poslaneckom prieskume sa zúčastnili poslanci NR SR Vladimír Ledecký (predseda Výboru NR SR pre sociálne veci), Erik Tomáš, Ján Richter, Lucia Drábiková a Ľubomír Vážny.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,488 +82 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,437 Infikovaných 517 Last updated: 29. júla 2021 - 01:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -