Maďarsko: Parlament odhlasoval zákaz šírenia informácií o LGBT problematike v školách

0
Ľudia sa zhromažďujú počas demonštrácie práv LGBT pred budovou maďarského parlamentu v Budapešti. Počas protestu aktivisti v oblasti ľudských práv vyzvali zákonodarcov v Maďarsku, aby odmietli právne predpisy zakazujúce akýkoľvek obsah zobrazujúci alebo propagujúci homosexualitu alebo zmenu pohlavia pre osoby mladšie ako 18 rokov. (Foto: SITA/ Szilard Koszticsak/MTI via AP)

Maďarský parlament v utorok schválil zákon, ktorý zakazuje sprostredkovať informácie zobrazujúce alebo propagujúce homosexualitu či zmenu pohlavia osobám mladším ako 18 rokov. Za legislatívu sa vyslovilo 157 poslancov, jeden bol proti. K vládnej strane Fidesz premiéra Viktora Orbána, ktorá má v parlamente väčšinu, sa pripojili zákonodarcovia z opozičnej pravicovej strany Jobbik. Zvyšok opozície hlasovanie bojkotoval.

Primárnym cieľom legislatívy je podľa vlády boj s pedofíliou. Jej súčasťou je aj zákaz šíriť v školských vzdelávacích programoch informácie o iných sexuálnych orientáciách ako heterosexuálnej alebo o zmenách pohlavia. To isté sa vzťahuje na reklamy a filmy zamerané na ľudí mladších ako 18 rokov.

Aktivisti za práva sexuálnych menšín a medzinárodné organizácie návrh zákona ostro kritizovali. Prirovnali ho k zákonu, ktorým Rusko v roku 2013 zakázalo takzvanú homosexuálnu propagandu. Ľudskoprávni aktivisti zvolali viacero demonštrácií v snahe dotlačiť zákonodarcov k odmietnutiu legislatívy.

- Reklama -