pondelok, 28 novembra, 2022
4 C
Bratislava
ÚvodArénaČaputová: Novú strategickú koncepciu NATO by mali prijať na budúci rok na...

Čaputová: Novú strategickú koncepciu NATO by mali prijať na budúci rok na summite v Madride

Novú strategickú koncepciu Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) by mali prijať na budúci rok na summite v španielskom Madride. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po skončení summitu NATO 2021 v Bruseli v Belgicku. Podľa nej je partnerstvo krajín v NATO pevné a založené na hodnotách demokracie, právneho štátu aj rešpektu k ľudským právam.

Prezidentka doplnila, že predmetom debaty bolo aj Rusko. V tejto súvislosti podčiarkla, že krajina ani jej občania nie sú hrozbou pre žiadnu spojeneckú krajinu NATO, no za hrozbu sú považované niektoré kroky politického vedenia. „Panuje zhoda na tom, že s Ruskom máme záujem viesť dialóg. Ako to povedali viacerí spojenci, máme záujem na konštruktívnych a predvídateľných vzťahoch,“ ozrejmila prezidentka Čaputová.

Diskusia bola aj o Číne, najmä v súvislosti s rizikami nových technológií alebo rizikom, ktoré by predstavovala závislosť na týchto technológiách. Ako prezidentka ďalej konkretizovala, v NATO diskutovali aj o politike „otvorených dverách“ – umožniť každej krajine, ktorá má záujem a chce byť členom aliancie, túto možnosť poskytnúť. Hovorilo sa najmä o Ukrajine a Gruzínsku. Témou debát členov aliancie sa stali klimatické zmeny, čo považujú za novú hrozbu. Prezidentka podotkla, že tieto zmeny majú vplyv aj na bezpečnostnú oblasť.

Čaputová sa v rámci summitu stretla aj novozvoleným prezidentom Spojených štátov amerických Joeom Bidenom. Ich debata sa týkala dôležitosti hodnôt, ktoré ich spájajú. Informovala ho napríklad o reformách, ktoré na Slovensku robíme. Dodala, že americký prezident ocenil progres Slovenskej republiky.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -