pondelok, 29 novembra, 2021
1.8 C
Bratislava
ÚvodArénaŠéf policajnej inšpekcie ide do väzby

Šéf policajnej inšpekcie ide do väzby

Stíhaný riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Adrián Szabó ide do väzby. Rozhodol o tom dnes na verejnom zasadnutí Najvyšší súd SR, keď vyhovel sťažnosti prokurátora voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, ktorý obvineného 5. júna do väzby nevzal. Adrián Szabó, ktorý má v súčasnosti pozastavený výkon služby, je obvinený z trestných činov zneužitia právomoci verejného činiteľa a prijímania úplatku.

Podľa rozhodnutia NS SR existuje obava, že by obvinený mohol vplývať na svedkov a spoluobvinených. Keďže tí boli vypočutí ešte predtým, ako Adriána Szabóa obvinili, budú musieť byť vypočutí znovu. Obvineného tak odviedli priamo z pojednávacej miestnosti v putách. Úrad špeciálnej prokuratúry zastúpený špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom v prípade Adriána Szabóa žiadal väzbu aj z dôvodu hrozby pokračovania v trestnej činnosti. Súd však toto ako dôvod väzby neuznal.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic (vľavo) počas príchodu na verejné zasadnutie na Najvyššom súde SR, s obvineným riaditeľom Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra SR Adrián Szabó, ktorý čelí obvineniu z prijímania úplatkov a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Bratislava, 14. jún 2021. (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Podľa orgánov činných v trestnom konaní Adrián Szabó v období rokov 2016 až 2020 neoprávnene poskytoval informácie k trestným kauzám bývalému šéfovi Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernardovi Slobodníkovi. Informácie sa týkali prípadov ako lustrácie novinárov, komunikácie z aplikácie Threema alebo kauzy Technopol. Za to mal prijať finančnú hotovosť vo výške aspoň 20 000 eur, niekoľko mobilných telefónov alebo televízor. Vo veci je okrem Adriána Szabóa a Bernarda Slobodníka, ktorý proti nemu vypovedá, obvinený aj bývalý policajt.

Odvolaním Adriána Szabóa z pozície šéfa policajnej inšpekcie sa má zaoberať parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť. Inšpekciu momentálne dočasne vedie Peter Scholtz.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 667,961 Úmrtí 14,274 Uzdravení 545,826 Infikovaných 107,861 Last updated: 29. novembra 2021 - 05:40 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img