Francúzsko: Prezident Macron dostal facku

0
záber z videa

Francúzsky prezident Emmanuel Macron dostal počas oficiálnej návštevy obce na juhovýchode Francúzska facku. Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého sa na sociálnych médiách objavilo video z incidentu. Macron v ňom počas návštevy Tain-l’Hermitage pri meste Valence kráča k bariére, ktorá ho oddeľovala od prítomných ľudí, keď ho následne jeden muž udrie do tváre. Počuť možno pritom výkrik „Preč s Macronizmom“.

Po incidente zatkli dvoch mužov, informovali francúzske médiá.

Incident okamžite skritizovali viacerí politici. Premiér Jean Castex krátko po ňom v Národnom zhromaždení povedal, že zatiaľ čo demokracia znamená diskusiu a legitímny nesúhlas, „v žiadnom prípade to nesmie znamenať násilie, slovnú agresiu a ešte menej fyzický útok“. Krajne ľavicový líder Jean-Luc Mélenchon na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter vyjadril „solidaritu s prezidentom“ a aj krajne pravicová líderka Marine Le Penová sa vyjadrila, že „aj keď môže byť demokratická debata trpká, nikdy nesmie tolerovať násilie“.

Macron v súčasnosti absolvuje turné po Francúzsku. V čase incidentu bol po návšteve hotelovej školy v Tain-l’Hermitage. Podľa predstaviteľov by mal v utorkovej návšteve oblasti pokračovať.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a jeho manželka Brigitte odchádzajú z reštaurácie vo Valence. (Foto: SITA/ Philippe Desmazes, Pool via AP)
- Reklama -