Heger: Panuje zhoda zasadiť sa o návrat študentov zo zahraničia

0
Premiér SR Eduard Heger (vľavo) počas rokovania s predstaviteľmi Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) a Slovenskej akadémie vied (SAV) o rozvoji vedy a výskumu na Slovensku. Bratislava 7. jún 2021. (Foto: SITA/Úrad vlády SR)

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa so zástupcami vysokoškolskej a vedeckej obce zhodol na potrebe zasadiť sa o návrat študentov zo zahraničia. Priblížil to na tlačovej konferencii po prvom stretnutí s predstaviteľmi Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) a Slovenskej akadémie vied (SAV). Nosnou témou diskusie bolo identifikovať priority stanovené v programovom vyhlásení vlády a v Pláne obnovy a odolnosti Slovenska a tiež začať efektívnu spoluprácu medzi odbornými obcami a Úradom vlády SR. Stretnutia by mali byť pravidelné, na kvartálnej báze.

Podľa Hegera pandémia ukázala, že veda a výskum majú na Slovensku nezastupiteľnú úlohu, a preto je dôležité a potrebné venovať im značnú pozornosť a investície. Dodal, že z vedy, výskumu a inovácií plánuje urobiť premiérsku tému. Pripomenul, že z plánu obnovy na reformy v oblasti vysokého školstva 213 miliónov eur a na podporu vedy, výskumu a inovácií 633 miliónov eur.

Premiér podotkol, že Slovensko má svoje obmedzené zdroje, a preto je potrebné sa rozhodnúť, do ktorých odborov je potrebné investovať. Zároveň priblížil, že na stretnutí sa zhodli na potrebe zasadiť sa o návrat študentov zo zahraničia. Vyčlenením financií na zlepšenie infraštruktúry chcú zamedziť veľkému úniku študentov na zahraničné vysoké školy. Plánujú vytvoriť aj prostredie pre zahraničných lektorov či pedagógov, a zvýšiť tak kvalitu vzdelávania.

Prezident SRK Rudolf Kropil ako problém vníma celkovú infraštruktúru vysokého školstva na Slovensku. Cieľom by malo byť zlepšenie podmienok pre študentov, a to cez rekonštrukciu internátov či športovísk a hlavne, aby mali kvalitné priestory na vzdelávanie a podporu učiteľov. „Je potrebné vnímať aj geografickú vyváženosť možnosti vzdelávania pre našich ľudí po celom Slovensku. Tu treba, samozrejme, jemnou optikou nastaviť a podporiť to, čo je dobré a zachovať sieť, aby vzdelávanie bolo dostupné širokej vrstve obyvateľstva,“ povedal.

Predseda SAV Pavol Šajgalík vysvetlil, že na to, aby bolo Slovensko úspešnou a inovatívnou krajinou je potrebné dostať do obehu kvalitné vedomosti, kvalitných ľudí. Tých môže Slovensko získať práve zo študentov či vedcov, ktorí sa vrátia zo zahraničia. Poznamenal, že by sa v tejto veci nebál ani internacionalizácie vedeckého sveta, pretože tá internacionálna komunita v laboratóriách je vhodným motivačným a konkurenčným prostredím na posunutie vpred. Vyzdvihol, že SAV od premiéra získala podporu pri svojej transformácií na verejné výskumné inštitúcie.

- Reklama -