USA: Jeff Bezos plánuje byť na palube prvého vesmírneho letu Blue Origin s posádkou

0
Kapsula New Shepard pomocou padákov pristála počas testu v západnom Texase 14. apríla 2021. (Foto: SITA/ Blue Origin via AP)

Americký podnikateľ Jeff Bezos bude na palube prvého letu s posádkou jeho vesmírnej spoločnosti Blue Origin. Oznámil to na službe Instagram s tým, že v rakete New Shepard s ním bude aj jeho brat a víťaz ešte trvajúcej aukcie. Let, ktorý odštartuje z Texasu, je naplánovaný na 20. júla, na výročie pristátia Apolla 11 na Mesiaci.

„Vidieť Zem z vesmíru, to vás zmení, zmení to váš vzťah s touto planétou. Je to jedna Zem,“ vyjadril sa zakladateľ spoločnosti Amazon vo videu na Instagrame. Ako v ňom tiež vysvetlil, letieť chce preto, lebo to chcel „urobiť celý svoj život“. „Je to dobrodružstvo. Je to pre mňa veľká vec,“ povedal.

Aukcia na miesto v New Shepard sa končí v sobotu. Najvyššia ponuka má v súčasnosti hodnotu 2,8 milióna dolárov. Aukcia má takmer 6 000 účastníkov zo 143 krajín. Víťaznú sumu darujú nadácii Club for the Future, ktorú založila Blue Origin. Jej misiou je inšpirovať budúce generácie k práci v oblasti vedy a techniky a pomôcť vytvárať budúcnosť života vo vesmíre.

(1 EUR = 1,2117 USD)

- Reklama -