USA darujú 75 % nepoužitých vakcín globálnej iniciatíve COVAX

0
americký prezident Joe Biden (Foto: TASR/AP)

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok oznámil, že Spojené štáty darujú 75 % svojich nepoužitých vakcín proti koronavírusu iniciatíve COVAX podporovanej Organizáciou Spojených národov (OSN).

Z prvých 25 miliónov očkovacích látok, ktoré USA bezplatne poskytnú pre krajiny s nízkym a stredným príjmom, približne 6 miliónov bude smerovať pre štáty Južnej a Strednej Ameriky, 7 miliónov pre Áziu a 5 miliónov pre Afriku.

Zvyšných asi 6 miliónov z počiatočných 25 miliónov Biely dom pošle spojencom a partnerom USA, vrátane Mexika, Kanady, Kórejskej republiky, Západného brehu Jordánu a Pásma Gazy, Indie, Ukrajiny, Kosova, Haiti, Gruzínska, Egypta, Jordánska, Iraku a Jemenu, ako aj pre pracovníkov OSN v prvej línii.

India, očkovanie proti covid-19 (Foto: SITA/ AP Photo/Mahesh Kumar A.)

V rámci iniciatívy COVAX, ktorú vedú Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), celosvetová aliancia pre očkovanie Gavi a Koalícia pre inovácie epidemickej pripravenosti (CEPI), by malo dostať vakcíny 92 krajín. Väčšina z nich avizuje problémy vo vakcinačných kampaniach pre nedostatok očkovacích látok. Samotná iniciatíva COVAX dosiaľ dodala do týchto krajín iba 76 miliónov vakcín.

„Pokiaľ táto pandémia zúri kdekoľvek na svete, bude americký ľud stále zraniteľný. A Spojené štáty sa zaviazali, že budú naliehavo vyžadovať rovnaké medzinárodné očkovacie úsilie, aké sme preukázali doma,“ uviedol Biden vo vyhlásení.

- Reklama -