Jarjabek: Ak neskončí to neokrôchané správanie až agresívnosť, zavedie sa takzvaná parlamentná stráž, alebo parlamentný dozor

1
Dušan Jarjabek (Autor: TASR)

“Dokonca predseda Národnej rady (Boris Kollár (Sme rodina) – pozn. PL.sk) hovorí, že keď tieto záležitosti neprestanú a bude pokračovať táto totálna nekultúra v parlamente, tak sa urobí novelizácia rokovacieho poriadku a zavedie sa takzvaná parlamentná stráž, alebo parlamentný dozor,” vyhlásil poslanec Dušan Jarjabek, ktorý hovorí o tom, že poslanec, ktorý každému skáče do reči na parlamentnom výbore dokáže absolútne znemožniť racionálnu debatu.

Je to zaujímavé: na parlamentnom Výbore pre kultúru a médiá ste riešili presun Múzea SNP spod ministerstva kultúry pod ministerstvo obrany, čo je veľmi horúca téma. Už vyše 5000 zamestnancov podpísalo protest proti ministerkinmu rozhodnutiu. Vy máte k pamätníku dokonca osobný vzťah, lebo na projekte robil váš otec a sochár bol rodinným priateľom, ale … ale na sociálnej sieti ste riešili, že debata vo výbore je horšia ako na trhu. O čo ide?

Začnem tým pamätníkom – ja som na Výbore nedostal odpoveď na základnú otázku, ani od ministra obrany Naďa, ani od ministerky kultúry Milanovej, a síce, že prečo, prečo má prejsť múzeum pod rezort obrany? Argument, že ministerstvo obrany má viac peňazí neberiem. Ale uvidíme..

Podľa vášho príspevku na sociálnej sieti asi celú debatu dosť narúšal váš parlamentný kolega vo Výbore, ktorého ste ale nemenovali. Napísali ste, že to bolo horšie ako na trhu, citujem: “To nezmyselné valcovanie koalície, to je ozaj už iba hanba aj po stránke obsahovej aj formálnej. Aj na centrálnom trhovisku je debata oveľa kultúrnejšia ako na tomto výbore.” To vás až tak emočne zasiahlo?

Nerozladilo ma to emočne, ale skôr úplne pragmaticky. Človek je schopný veľa tolerovať, ale keď sa to deje stále a keď už niektorí poslanci sa chovajú tak že iní kvôli nim odmietajú chodiť na výbory, tak asi s tým už treba niečo robiť. Na výboroch to funguje tak, že keď nie ste dostatočne inteligentná a kedykoľvek si zoberiete slovo, tak vlastne znemožňujete až rokovania. Toto sa bežne deje u nás na výbore, nebudem nikoho menovať, všetci vieme o koho ide, a špeciálne tento jeden poslanec absolútne nerešpektuje pravidlá hry: skáče do reči, nerešpektuje rokovací poriadok a predsedajúci /Kristián Čekovský (OĽaNO)- pozn.PL.sk/si s tým nevie dať rady.

Posledný Výbor sa uskutočnil aj za prítomnosti ministerky kultúry Natálie Milanovej, bolo to to isté?

Áno. A práve preto som si povedal, že už stačilo a treba začať o týchto veciach hovoriť. A my o tom budeme hovoriť preto, lebo toto nie je len o tom, že sa nedodržiava rokovací poriadok v zmysle skákania do reči. To už začína byť tak neokrôchané a drzé a jednoducho primitívne a hlúpe, tu sa už dokonca nikto neštíti brať ohľad ani na, síce politické konkurentky, ale ženy. Pani Laššáková už nevedela ako sa má tváriť, aby zachovala isté dekórum. Ja teraz vôbec nič nemám proti tomu, keď má niekto obsahovo iné názory na veci, ktoré sa v parlamente preberajú, ale to jednoducho nemôže prejsť do toho, že tá forma je neadekvátna a že vy si beriete slovo kedy chcete, dokonca ste agresívny v rámci vášho vystúpenia a už ani neviete, čo je vlastne faktická poznámka, čo je vyjadrenie sa k problému, kto na koho reaguje, je to jeden zmätok. Vadí to všetkým. Ministerka kultúry ale reagovala s úsmevom, však išlo o koaličného poslanca.

Tak vy to meno nechcete povedať, ale podľa poslancov z výboru ide o poslanca Pročka (OĽaNO)…

Nie je to žiadne tajomstvo. Dokonca predseda Národnej rady hovorí, že keď tieto záležitosti neprestanú a bude pokračovať táto totálna nekultúra v parlamente, tak sa urobí novelizácia rokovacieho poriadku a zavedie sa takzvaná parlamentná stráž, alebo parlamentný dozor, ktorý bude takýchto poslancov, ktorí nerešpektujú rokovací poriadok, chovajú sa vulgárne, sú agresívni, vyvádzať von. Momentálne nič také nie je.

Ako by to fungovalo?

Ja som to aj navrhoval, keď sa prijímal rokovací poriadok za Andreja Danka (SNS), aby v tom parlamente bola zo zákona určená parlamentná stráž alebo parlamentný dozor. Navrhoval som aj nejaké pravidlá hry, ako by sa ten dozor choval voči poslancom, ktorí nedodržiavajú rokovací poriadok, ale nebudem teraz riešiť detaily. Pointa je, že ono to skutočne vadí väčšine poslancov, lebo drvivá väčšina poslancov sa chová absolútne normálne a slušne, bez ohľadu na to, z ktorej parlamentnej strany sú. Ale – sú isté výnimky, ktoré toto pravidlo nedodržiavajú a myslia si, že môžu robiť, čo chcú a to treba riešiť.

- Reklama -

1 komentár

  1. Predsedkyňa súdu zavolala políciu na kolegu len preto že nenosí rúško tak tak predseda NR môže zavolať mestskú políciu aby nespratníka ktorý ruší schôdzu v yhostili z miesnosti prípadne aj s pokutou napr. 500 eur .

Comments are closed.