pondelok, 26 júla, 2021
18.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Európska únia: Nelietať nad Bieloruskom sa mení z odporúčania na zákaz

Európska únia: Nelietať nad Bieloruskom sa mení z odporúčania na zákaz

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) v stredu sprísnila svoj postoj v otázke využívania bieloruského vzdušného priestoru a vyzvala úrady členských štátov, aby formálne zakázali svojim aerolinkám lietať nad Bieloruskom.

EASA sídliaca v nemeckom Kolíne nad Rýnom vydala „bulletin s bezpečnostnými informáciami”, v ktorom leteckým firmám odporučila vyhnúť sa bieloruskému vzdušnému priestoru po incidente z 23. mája. Bieloruskí letoví kontrolóri vtedy prikázali stroju spoločnosti Ryanair na linke z Grécka do Litvy, aby pristál v Minsku pre bombovú hrozbu. Bomba sa nenašla, ale v Bielorusku zatkli pasažiera firmy Ryanair, exilového žurnalistu Ramana Prataseviča.

Lídri EÚ incident odsúdili ako únos a pirátstvo a reagovali zákazom vstupu bieloruských lietadiel do vzdušného priestoru únie. V novej bezpečnostnej smernici EASA uviedla, že „podľa informácií z riadenia leteckej dopravy existujú náznaky, že stále existujú prevádzkovatelia letov s hlavným miestom podnikania v členských štátoch EASA, ktorí pokračujú v pôsobení” v bieloruskom vzdušnom priestore. EASA neposkytla ďalšie podrobnosti. Nová smernica vyzýva úrady jednotlivých štátov, aby oznámili svojim aerolinkám, že „uskutočňovanie letov v bieloruskom vzdušnom priestore … naďalej nie je povolené, ak nie je nutné pre bezpečné operácie za nepredvídateľných okolností”.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,348 Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,384 Infikovaných 430 Last updated: 26. júla 2021 - 06:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -