Putin podporil Lukašenka, ohlasy Západu označil za citové výlevy

0
Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a bieloruský prezident Alexandr Lukašenko Zdroj: TASR

Ruský prezident Vladimir Putin odmietol pobúrenie Západu v súvislosti s minulotýždňovým presmerovaním lietadla spoločnosti Ryanair do bieloruskej metropoly Minsk, po ktorom zadržali novinára Ramana Prataseviča a jeho ruskú priateľku Sofiu Sapegovú.

Počas piatkového stretnutia s bieloruským náprotivkom Alexandrom Lukašenkom v ruskom letovisku Soči na brehu Čierneho mora označil ohlasy Západu ako „citové výlevy“.

Európska únia sa v pondelok dohodla na uvalení sankcií proti Bielorusku, medzi ktoré patrí aj zákaz pre bieloruské spoločnosti využívať vzdušný priestor a letiská 27 členských štátov EÚ. Vedúci predstavitelia EÚ tiež vyzvali všetkých dopravcov so sídlom v EÚ, aby sa vyhli preletom nad Bieloruskom.

EÚ zároveň žiada prepustenie Prataseviča a Sapegovej. Tí minulú nedeľu leteli z gréckych Atén do litovského Vilniusu, keď Bielorusko upozornilo posádku letu na potenciálnu bezpečnostnú hrozbu na palube a lietadlo dostalo pokyny na odklon na najbližšie letisko – Minsk. Lietadlo bolo v skutočnosti bližšie Vilniusu ako Minsku a do bieloruského hlavného mesta ho sprevádzala stíhačka. Stroj po pristátí prehľadali, no žiadnu bombu nenašli.

Putin uviedol, že EÚ uplatnila dvojaký meter, a zmienil sa o incidente z roku 2013. Lietadlu s vtedajším bolívijským prezidentom Evom Moralesom letiacemu z Moskvy bol odoprený vstup do niekoľkých okolitých krajín, keďže Spojené štáty vtedy naháňali bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena, ktorý hľadal útočisko v Rusku.

Putin podotkol, že keď bolo vtedy bolívijské lietadlo nútené pristáť na viedenskom letisku, EÚ bola ticho. „Lietadlo bolívijského prezidenta bolo prinútené pristáť, prezidenta vzali z lietadla a bolo to v poriadku, všetci mlčali,“ povedal Putin so smiechom.

Kým bieloruský prezident na stretnutí pôsobil napätým dojmom a obviňoval Západ zo zákernosti a pokrytectva, šéf Kremľa sa správal uvoľnene a Lukašenkovi dokonca navrhol, či si spolu nepôjdu zaplávať. Mnohí pozorovatelia upozorňujú, že Lukašenko sa stáva ľahkou korisťou Moskvy, ktorá čoraz väčšiu izoláciu Bieloruska od zvyšku Európy môže využiť pre užšiu integráciu s Minskom.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

- Reklama -