Vyžiadať si Pčolinského na rokovanie parlamentu nebolo možné, povedal ústavný právnik

0
Vladimír Pčolinský. Zdroj: (TASR)

Vyžiadať si na rokovanie parlamentu človeka vo výkone väzby nie je možné. Pre agentúru SITA to povedal vedúci Katedry ústavného práva Univerzity Komenského v Bratislave Marián Giba. Reagoval tým na to, že poslanci Národnej rady SR (NR SR) 26. mája prerušili neverejnú schôdzu, ktorá sa týkala stretnutia najvyšších predstaviteľov štátu v budove Slovenskej informačnej služby (SIS). Dôvodom bolo schválenie procedurálneho návrhu, aby z väzby priviezli bývalého riaditeľa SIS Vladimíra P.

„Toto je predovšetkým v rozpore s princípom legality výkonu verejnej moci, ktorý znamená, že štátne orgány, teda i parlament, môžu konať len to, čo im Ústava a zákony umožňujú. Čo im neumožňujú, je zakázané. Keďže Ústava ani zákon nedovoľujú parlamentu vyžiadať si na schôdzi prítomnosť človeka vykonávajúceho väzbu, taký postup nie je možný,” vysvetlil Giba.

Na otázku agentúry SITA, aký postih by hrozil poslancovi parlamentu, ak by verejnosť informoval o priebehu či výsledkoch rokovania schôdze v utajenom režime, ústavný právnik odpovedal, že by sa dalo prinajmenšom uvažovať o vyvodení disciplinárnej zodpovednosti voči poslancovi, ktorý by túto povinnosť porušil.

V pondelok 17. mája sa v budove SIS uskutočnilo stretnutie najvyšších ústavných činiteľov a vysokých predstaviteľov štátu. Svoju účasť na stretnutí agentúre SITA potvrdili prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger (OĽaNO), predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina), minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), generálny prokurátor Maroš Žilinka a šéf policajného zboru Peter Kovařík. Podľa medializovaných informácií boli v sídle SIS aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, šéf SIS Michal Aláč a šéf inšpekcie ministerstva vnútra Adrián Szabó.

Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) v reakcii na to iniciovala zvolanie mimoriadnej schôdze, ktorá sa konala v stredu 26. mája a na ktorej mal predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) poslancov informovať o výsledkoch predmetného stretnutia v budove SIS.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu