Slovensko zatvára vzdušný priestor pred bieloruskými aerolinkami

0
minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (Foto: SITA/Úrad vlády SR)

Ministerstvo dopravy rozhodlo na základe diskusie na pôde vlády a podľa odporúčania Rady Európskej únie (EÚ) zatvoriť slovenský vzdušný priestor pred všetkými bieloruskými aerolinkami. Informoval o tom po dnešnom rokovaní vládneho kabinetu minister dopravy Andrej Doležal. Ide podľa neho o slovenskú reakciu aj odpoveď na bezprecedentné odklonenie nedeľňajšieho letu spoločnosti Ryanair smerujúceho z gréckych Atén do litovského Vilniusu zo strany Bieloruska. Ako dodal, tento zákaz bude účinný od dnešnej polnoci až do odvolania.

Dopravca vo vyhlásení uviedol, že Bielorusko upozornilo posádku jeho letu na potenciálnu bezpečnostnú hrozbu na palube a dostalo pokyny na odklon na najbližšie letisko, Minsk. Stroj po pristátí prehľadali, no žiadnu bombu nenašli. Zadržali však 26-ročného novinára a aktivistu Ramana Prataseviča spolu s jeho ruskou priateľkou.

Európska únia sa v pondelok dohodla na uvalení sankcií proti Bielorusku, medzi ktoré patrí aj zákaz pre bieloruské spoločnosti využívať vzdušný priestor a letiská 27 členských štátov EÚ. Vedúci predstavitelia EÚ tiež vyzvali všetkých dopravcov so sídlom v EÚ, aby sa vyhli preletom nad Bieloruskom.

- Reklama -