Európsky súd pre ľudské práva: Britské monitorovanie porušilo európske právo

1
Edward Snowden (Autor: TASR)

Britské masové sledovanie a praktiky zbierania informácií porušili zákony o ľudských právach. V utorok o tom rozhodol Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).

Veľká komora ESĽP potvrdila rozhodnutie nižšej komory súdu, podľa ktorej niektoré aspekty britských sledovacích režimov porušili ustanovenia Európskeho dohovoru o ľudských právach zamerané na ochranu práv Európanov na súkromie. Sedemnásti sudcovia súdu sa jednomyseľne zhodli na tom, že neexistuje dostatok nezávislej kontroly procesov používaných britskými spravodajskými službami na hromadné zachytávanie údajov a komunikácií, čo vedie k porušeniu práva na súkromie a slobodu prejavu.

Rozhodnutie súdu predstavuje čiastočné víťazstvo pre ľudskoprávne skupiny, ktoré na ňom napadli praktiky, ktoré odhalil bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden.

Potešiť sa však mohli aj britské spravodajské služby, keď súd pochválil britské zákony, ktoré upravujú zdieľanie elektronických spravodajských informácií so zahraničnými vládami alebo spravodajskými agentúrami. „Boli zavedené dostatočné záruky na ochranu pred zneužívaním a na zabezpečenie toho, aby britské úrady nezneužili žiadosti o materiál od zahraničných spravodajských partnerov,“ aby obišli britské zákony, uviedol súd. V tomto bode však päť sudcov nesúhlasilo. Sudca Pinto de Albuquerque napísal, že rozhodnutie nezašlo dostatočne ďaleko a „otvorilo brány pre elektronického ‘veľkého brata’ v Európe“.

1 komentár

  1. Kam sa asi tak podela demokracia? Alebo, že by tu nikdy žiadna nebola? Bola to iba ilúzia, ktorou kŕmili nevedomých? Tak kde je pravda?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu