Prezidentka Čaputová zapožičala bojovým útvarom a zväzkom bojové zástavy

0
Sprava: Minister obrany Jaroslav Naď, prezidentka SR Zuzana Čaputová a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko počas slávnostnej ceremónie zapožičania bojových zástav vojenským útvarom a zväzkom prezidentkou SR v záhrade Prezidentského paláca. Bratislava, 25. máj 2021. (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes vybraným vojenským útvarom a zväzkom zapožičala vojenské zástavy. Urobila tak ako hlavná veliteľka Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR).

„Bojová zástava nie je v žiadnom prípade iba nejaký ozdobný predmet. Je predovšetkým stelesnením a symbolom toho, čo robí z ľudí v uniforme skutočných vojakov – príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Bojová zástava je symbolom morálnej cti a vojenskej statočnosti každej vojenskej jednotky. Žiaden iný cennejší ani vzácnejší symbol nemôže získať,” uviedla Čaputová. Dodala, že povinnosťou jednotiek je bojovú zástavu chrániť. V mieri pred poškodením a v boji pred zničením. Prezidentka uviedla, že slávnostný akt odovzdania zástav do rúk veliteľov vníma ako výnimočnú udalosť v živote prítomných jednotiek. „Zaslúžili ste si toto ocenenie svojím osobným nasadením a poctivou prácou, za čo Vám úprimne ďakujem,” uviedla prezidentka.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas slávnostnej ceremónie zapožžičania bojových zástav vojenským útvarom a zväzkom prezidentkou SR v záhrade Prezidentského paláca. Bratislava, 25. máj 2021. (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Čaputová dodala, že verí, že dnešné odovzdanie zapožičaných bojových zástav prispeje nielen k budovaniu vojenských tradícií, ale aj k posilneniu hrdosti každého profesionálneho vojaka na svoj vojenský útvar, ozbrojené sily a našu Slovenskú republiku. „Vážení príslušníci 1. mechanizovanej brigády Topoľčany, Samohybného delostreleckého oddielu Michalovce, Dopravného krídla Kuchyňa, Brigády riadenia vzdušných operácií Zvolen a Práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Rožňava, k zapožičaniu bojovej zástavy vám blahoželám,” povedala na záver hlava štátu.

Vojakom sa za všetky prítomné útvary prihovoril aj veliteľ 1. mechanizovanej brigády Topoľčany, brigádny generál Ivan Balog. Ten sa v mene svojom a aj v mene ďalších veliteľov prezidentke, ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi (OĽaNO) a náčelníkovi Generálneho štábu OS SR Danielovi Zmekovi poďakoval za zapožičanie bojových zástav. „Prevzatie bojových zástav vnímame ako prejav dôvery, uznania a dosiahnutých výsledkov našej práce. Sme hrdí na ocenenie, ktoré je pre nás záväzkom pokračovať vo vzornom plnení úloh stanovených vojenskou prísahou,“ povedal Balog.

Zástavy dostal Samohybný delostrelecký oddiel Michalovce, Prápor radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Rožňava, 1. mechanizovaná brigáda Topoľčany, Brigáda riadenia vzdušných operácií Zvolen a Dopravné krídlo Kuchyňa.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu