Kolíková sa chce dohodnúť so Sme rodina na kolúznej väzbe tento týždeň

0
ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Foto: SITA/Branislav Bibel)

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) sa chce s hnutím Sme rodina dohodnúť o kolúznej väzbe už tento týždeň. Povedala to médiám dnes po rokovaní vlády. Šéfka rezortu spravodlivosti v pondelok 17. mája poslala koaličným partnerom aktuálnu verziu jej návrhu na zmenu podmienok kolúznej väzby.

„Myslím si, že je dôležité, aby som mala čo najskôr pripomienky z hnutia Sme rodina. Očakávam, že odtiaľ môžu byť ešte nejaké návrhy,“ uviedla Kolíková s tým, že pripomienky pravdepodobne dostane dnes alebo vo štvrtok 20. mája.

Mária Kolíková pripravila spolu s pracovnou skupinou rezortu spravodlivosti novelu Trestného poriadku, ktorá navrhuje zavedenie päťmesačnej lehoty kolúznej väzby. Svoj návrh predstavila aj poslankyňa Petra Hajšelová (Sme rodina). Hnutie Sme rodina a ministerka Kolíková sa nevedia dohodnúť na výnimkách z päťmesačnej dĺžky kolúznej väzby.

Podľa ministerského návrhu bude môcť totiž kolúzna väzba trvať dlhšie ako päť mesiacov, ak bolo zistené, že sa obvinený kolúzne správal, či už sám alebo prostredníctvom iných osôb. Rovnako môže byť väzba dlhšia, ak sa vedie trestné stíhanie pre trestný čin spáchaný organizovanou, zločineckou alebo teroristickou skupinou, pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestný čin založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, alebo pre trestný čin, za ktorý je možné uložiť trest odňatia slobody na doživotie. Hnutie Sme rodina podľa ministerky spravodlivosti žiadalo, aby do výnimiek spadali len násilné trestné činy.

- Reklama -