sobota, 24 júla, 2021
18.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Únia miest odmieta tvrdenia Holého: Mestá nechcú okliešťovať kompetencie vyšších územných celkov

Únia miest odmieta tvrdenia Holého: Mestá nechcú okliešťovať kompetencie vyšších územných celkov

Za výkon kompetencií prenesených na samosprávu nesie zodpovednosť vláda. Únia miest Slovenska (ÚMS) to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová. Primátori tak reagovali na vyjadrenia podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefana Holého (Sme rodina). Ten podľa ÚMS uviedol, že súčasný stav stavebných konaní je výsledkom nečinnosti samospráv. ÚMS tiež odmieta tvrdenia, že mestá chcú okliešťovať právomoci vyšších územných celkov (VÚC).

ÚMS však nesúhlasí, aby v rámci stavebných konaní získali VÚC pozíciu odvolacieho orgánu, ktorý má rozhodovať o stavebných konaniach v mestách. „Vláda mohla celé desaťročia robiť opatrenia na zvýšenie kvality a efektívnosti stavebného konania, ale namiesto toho podporovala nezákonnosť vo financovaní, keď nedofinancovala úlohy, ktoré si ‘objednala’ u obcí. Ak chce túto situáciu konečne riešiť, ÚMS to iba uvíta,“ uviedla únia v stanovisku.

Podľa ÚMS by VÚC nemali byť nadriadené mestám a obciam. Primátori dodávajú, že rovnako nesúhlasia so zriadením jedného centrálneho stavebného úradu, ktorý bude v prípade potreby rozhodovať o stavebných konaniach. Vláda mala podľa únie nájsť finančné prostriedky na personálne posilnenie existujúcich stavebných úradov, ktoré by stavebné konania urýchlili.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,259 Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,318 Infikovaných 407 Last updated: 24. júla 2021 - 09:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -