Výdavky na zdravotnú starostlivosť vlani klesli, poisťovne však pre COVID neušetrili

0
Foto: TASR/AP

Aj keď výdavky na zdravotnú starostlivosť vlani klesli, zdravotné poisťovne pre COVID neušetrili. Všetky tri poisťovne evidujú za minulý rok pokles nákladov na zdravotnú starostlivosť, ten je však kompenzovaný dodatočnými výdavkami. Pre agentúru SITA to potvrdili hovorca Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Matej Neumann, PR špecialista Dôvery Matej Štepianský aj hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Hovorca štátnej poisťovne podotkol, že s dodatočnými nákladmi napríklad na testovanie či očkovanie rozpočet na rok 2021 nepočítal. „Zásadný pokles vo výdavkoch v rámci Všeobecnej zdravotnej poisťovne neevidujeme,“ uviedol Neumann. Výdavky VšZP spojené výlučne s ochorením COVID-19 za prvý štvrťrok tohto roka dosiahli vyše 68 mil. eur. Za rok 2020 ich poisťovňa eviduje vo výške 83 miliónov eur. Aj keď štátna VšZP ráta s dodatočným nárastom nákladov pri prechode na tzv. bielu medicínu, zároveň očakáva zníženie výdavkov spojených priamo s ochorením COVID-19.

PR špecialista poisťovne Dôvera Matej Štepianský upozornil na to, že výpadok poisťovne na nákladoch za zdravotnú starostlivosť bol nižší ako výpadok na výnosoch z poistného. „Okrem toho je nevyhnutné brať do úvahy aj zdravotnú starostlivosť, ktorá bola pre pandémiu odložená, pričom už na marcových číslach vidíme, že odložené zákroky a hospitalizácie začínajú postupne ‘dobiehať’,“ konštatoval. Štepianský zároveň dodal, že najlepším indikátorom výsledku minulého roka pre zdravotné poisťovne je celková strata tohto sektora vo výške takmer 150 miliónov eur.

Zdravotná poisťovňa Union rovnako eviduje pokles výdavkov na zdravotnú starostlivosť, a to o 27 miliónov eur. „Okrem toho evidujeme aj výpadok na príjmoch z dôvodu zvýšených PN/OČR a nárastu nezamestnanosti vo výške 14,6 mil eur a dodatočné výdavky spojené s pandémiou v sume 18,2 mil eur. Sumárne teda ide o výpadok takmer 6 miliónov eur. Určite sme teda ‘vďaka’ Covidu neušetrili, naopak, rok 2020 sme skončili v strate a ak sa situácia výrazne nezlepší, ani v tomto roku to nebude inak,“ regovala hovorkyňa poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Union navyše už teraz eviduje zvýšený záujem poistencov dohnať zameškanú zdravotnú starostlivosť. Poisťovňa tak dodatočne zaplatí napríklad nemocniciam ešte raz za to, čo im už vykryla prostredníctvom globálnych rozpočtov – teda paušálnych mesačných platieb, ktorými sanovali ich výpadky počas najhoršej situácie a lockdownu.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť minulý týždeň upozornila na to, že pandémia koronavírusu spôsobila pokles výdavkov v zdravotníctve pre obmedzenie neurgentnej zdravotnej starostlivosti o zhruba 325 mil. eur. Dodatočné výdavky v zdravotníctve spojené s pandémiou, ktoré hradili zdravotné poisťovne, dosiahli 158 mil. eur. Aj po započítaní nákladov na tieto opatrenia boli pritom výdavky na zdravotníctvo nižšie, ako by boli bez pandémie. Obmedzenie poskytovania zdravotnej starostlivosti podľa analytikov prispelo k zníženiu výdavkov zdravotných poisťovní oproti rozpočtu vo výške 112 mil. eur. Tento efekt tak do veľkej miery kompenzoval výpadok odvodových príjmov vo výške 136 mil. eur, zapríčinený poklesom ekonomiky.

Podľa hovorkyne poisťovne Union však analytici do výpočtu o obmedzení neurgentnej zdravotnej starostlivosti zjavne zahrnuli aj výdavky, ktoré nehradia poisťovne, napríklad výdavky za zubárov, výživové doplnky či lieky bez receptu. „Tento pokles vo výdavkoch preto nezodpovedá zníženiu výdavkov zdravotných poisťovní, ale celkovému poklesu v zdravotníctve,“ uzavrela.

- Reklama -