Haulík: Vládu by mali hodnotiť psychiatri

0
Pavel Haulík (Autor: Vladimír Bačišin)

Táto koalícia nepadne na kolúznej väzbe. “Silným tmelom sú tie možnosti narábať s obrovským kvantom peňazí,” hovorí pre ParlamentneListy.sk sociológ Pavel Haulík.

Aký je váš názor na vládu Eduarda Hegera? Neuplynulo veľa času od jej vymenovania a už tu máme aktuálne spor o kolúznu väzbu medzi ministerkou spravodlivosti Kolíkovou (Za ľudí), a predsedom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina). Kollár vyčíta Kolíkovej počty mŕtvych vo vyšetrovacej väzbe, jej argumentáciu označuje za “bla bla” a odporučil jej odísť z postu ministerky s jej pohľadom na spravodlivosť. Vážne sa hovorí o koaličnej kríze, ktorá kvôli tomu môže vzniknúť…

Hodnotenie tejto vlády je skôr otázka pre psychiatrov, úplne vážne. Ale v podstate sa všetko vyvíja v intenciách ako som už v minulosti hovoril – ide o neštandardné politické zoskupenia a tie majú neštandardné spôsoby aj v komunikácii. Sporov bude ešte veľa a nemyslím si, že by tento rozbil vládu.

Prečo ste si taký istý?

Silným tmelom sú tie možnosti narábať s obrovským kvantom peňazí. Sporov, ktoré budú vyzerať hrozivo, si asi ešte užijeme, ale budú to búrky v pohári vody, teda nič devastačné pre vládu.

Určite je to obrovský tmel rozhodovať o miliardách eur, ale napriek tomu… Ľudia podľa prieskumov nedávajú veľkú šancu tomu, že koalícia dovládne do konca volebného obdobia.

Áno, to je možné, ale je ťažké povedať, na čom to definitívne skrachuje. Kľúčové napríklad bude, keď sa bude riešiť daňovo-odvodová reforma. Tam sa určite posekajú, to bude problém. Ale kedy to bude, ťažko povedať. Je polovica mája, ľudia sa tešia na leto, dovolenky, prázdniny, normálny život, keď má pandémia prestávku, alebo možno slabne, takže nebudú veľmi výrazné reakcie na to, čo politici robia. Myslím, že sa to prevalí až na jeseň, možno to bude korešpondovať s potenciálnym referendom, ale momentálne si ľudia viac užívajú náznaky návratu do normálneho života. Pokiaľ nikto z koalície nie je pripravený na predčasné voľby a ochotný do toho ísť, necíti sa dostatočne silný, tak sa možno nakoniec aj nejako dohodnú.

Viem si predstaviť, že minimálne jedna strana sa na to cíti…

Nie som si istý, či je taký pocit oprávnený.

Ak správne rozumiem, do jesene sa nič dramatické podľa vás neudeje?

Nič dramatické sa neudeje podľa mňa v takom zmysle, že riešením by bola až výmena premiéra a podobne. Pokiaľ nikto z nich nevyhodnotí, že sa misky aj po voľbách nakláňajú na jeho stranu, tak to budú plátať ďalej. Náhodné opatrenia, náhodné rozhodnutia, náhodné riešenia, niečo platí chvíľu, potom to už neplatí… to je skrátka cirkus, chaos, nie normálna politika.

A ako by v tomto cirkuse a chaose, ako ste nazvali súčasnú situáciu, zapôsobilo na ľudí potenciálne rozhodnutie Ústavného súdu SR, že referendum o skrátení volebného obdobia sa nemôže konať, lebo by bolo protiústavné?

Na istý čas by to nejaké možné riešenia posunulo, ale zasa by to nič nezmenilo, pretože pokiaľ u ľudí bude narastať nespokojnosť, nakoniec sa tak či tak nejaké riešenie bude musieť nájsť. Ja by som dokonca povedal, že pre súčasnú koalíciu by bolo výhodné, keby sa referendum konalo. Tam majú šancu, že nepríde dostatok ľudí a referendum bude neplatné a budú môcť hovoriť, že “nič sa nedeje, ľudia nás tu stále chcú”. Bolo by to pre nich lepšie riešenie ako odďaľovať to, lebo to môže dospieť do štádia, kedy tu už neostane kameň na kameni.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu