Dekarbonizácia je podľa Matoviča jediný spôsob, ako zabezpečiť budúcnosť U. S. Steelu Košice

0
podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) Foto: TASR

Dekarbonizácia výroby je podľa ministra financií SR Igora Matoviča jediný spôsob ako zabezpečiť budúcnosť závodu U.S. Steel v Košiciach. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii po svojej návšteve v americkom Pittsburghu, kde rokoval o budúcnosti košického závodu s vedením spoločnosti U.S. Steel. „Ak chceme zabezpečiť budúcnosť košického závodu, iná cesta nie je, ako ísť cestou dekarbonizácie. To znamená výmena vysokých pecí na koks za elektrické pece,” uviedol Matovič. Tento proces by podľa ministra spôsobil pokles emisií CO2 o viac ako 80 percent, zároveň si však vyžaduje obrovské investície. „Je na mieste sa rozprávať, či by tento kľúčový výrobca a zamestnávateľ na východe Slovenska dostal pomocnú ruku z Fondu obnovy,” doplnil.

Minister uviedol, že na stretnutie do Pittsburghu išli s cieľom pomôcť spoločnosti U.S. Steel Košice pri dekarbonizácii výroby ocele. „Dnes U.S. Steel Košice produkuje v troch vysokých peciach, v ktorých využíva ako palivo koks, to sú milióny ton CO2 ročne, ktorými znečisťujeme ovzdušie,” skonštatoval a dodal, že Slovensko sa hlási k záväzku, ktorý bol prijatý v rámci celej EÚ, znížiť produkciu CO2 do roku 2030. „To pre Slovensko znamená znížiť produkciu CO2 o milióny ton a práve cestou dekarbonizácie, teda zmenou spôsobu výroby ocele v U.S. Steele Košice môžeme zásadným spôsobom naplniť tento záväzok,” doplnil. Výška investície je podľa ministra približne 1,5 miliardy eur za výmenu dvoch vysokých pecí za elektrické oblúkové pece a súvisiace linky. Tým by mohli byť znížené emisie o šesť miliónov ton CO2.

Podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Martina Klimeka, oceliarenstvo za uplynulé dva roky zaznamenalo historicky najhoršie výsledky za dlhé desaťročia. „Samotná U.S. Steel Corporation, ako je verejne známe, vykázala stratu takmer 1,8 miliardy dolárov za tieto dva roky, čo je skoro 20 percent jej posledného obratu do roku 2020. Situácia je taká nepriaznivá, že mnohé oceliarne z dôvodu nadkapacít zatvárajú alebo sú pod tlakom finančných problémov až krachu,” uviedol Klimek. Dodal, že košické železiarne sú jedinou relevantnou mimoamerickou aktivitou U.S.Steelu, a preto je dôležité, či sa rozhodnú koncentrovať ďalej na svoj americký trh alebo pokračovať v rozvíjaní aktivít v rámci EÚ, kde je budúcnosť ťažkého priemyslu otázna, vzhľadom na tlak na znižovanie emisií.

„Prezentovali sme Slovensko ako dlhoročného partnera, ktorý je pripravený na ekologické výzvy, ktoré doba prináša a má nástroje, či už vo forme plánu obnovy, rozvojového či modernizačného fondu a iných dlhových nástrojov, s ktorými môžme zvládnuť výzvy dekarbonizácie a ekologizácie a posunúť U.S.Steel do pozície ekonomického, ale aj ekologického lídra,” uzavrel Klimek.

“Diskusie s ministrom financií Igorom Matovičom boli konštruktívne a prínosné. Predstavitelia U. S. Steel boli obzvlášť potešení vôľou vlády Slovenskej republiky nájsť praktické riešenia pre naše spoločné úlohy ako vylepšiť životné prostredie, klímu, podnikanie a ekonomiku. Tešíme sa na pokračovanie našich snáh ako presadzovať spoločný záujem všetkých. Ide pritom o našich zákazníkov, zamestnancov, investorov, komunitu, Slovensko a aj našu planétu,” uviedol hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača.

- Reklama -