utorok, 26 októbra, 2021
11.2 C
Bratislava
ÚvodArénaČaputová: S Dánskom chceme prehlbovať partnerstvo aj pri životnom prostredí

Čaputová: S Dánskom chceme prehlbovať partnerstvo aj pri životnom prostredí

Stretnutie s dánskou premiérkou Mette Frederiksen potvrdilo záujem prehlbovať partnerstvo a spoluprácu v oblastiach ochrany životného prostredia, zelenej ekonomickej obnovy a dodržiavania zásad právneho štátu. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po ich spoločnom stretnutí.

Ako informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec, Čaputová sa vrátila z pracovnej návštevy v Dánskom kráľovstve v utorok 11. mája vo večerných hodinách. Počas druhého dňa cesty navštívila aj Štátny sérologický ústav, sídlo Európskej environmentálnej agentúry a projekt Bibiana Danmark inšpirovaný Bibianou – Medzinárodným domom umenia pre deti v Bratislave. V rámci návštevy dánskeho projektu pre deti otvorila slovenská hlava štátu Detskú školu architektúry a staviteľstva, kde sa deti učia spolupatričnosti, o dôležitosti verejných priestorov a o udržateľnej architektúre v meste.

Spolu so slovenskými vedcami a odborníkmi, ktorí boli súčasťou oficiálnej delegácie, ráno navštívila prezidentka Štátny sérologický ústav. Strižinec priblížil, že diskusia bola o reforme nemocníc, boji s pandémiou aj o testovacej a vakcinačnej stratégii. Dodal, že Dáni odprezentovali svoj plán masívneho PCR testovania, trasovania a vyhľadávania nových mutácií tak, aby zabránili vypuknutiu novej vlny pandémie. Zo slovenských vedcov sa na stretnutí zúčastnili Peter Sabaka z Kliniky infektológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová, vedúci Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík, riaditeľka Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) Silvia Pastoreková a virológ Boris Klempa zo SAV.

Pri návšteve sídla Európskej environmentálnej agentúry sprevádzal prezidentku minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nom. Sme rodina). „Hovorili sme najmä o riešeniach pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality vo verejných budovách a o tom, ako využiť zdroje z Plánu obnovy na zelené projekty, čo najefektívnejšie. Veľmi milé bolo aj stretnutie so Slovákmi a Slovenkami, ktorí pre agentúru pracujú,“ dodala Čaputová.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 460,281 +2,850 Dnes Úmrtí 12,935 +18 Dnes Uzdravení 414,563 Infikovaných 32,783 Last updated: 26. októbra 2021 - 18:11 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img