V druhom pilieri si ku koncu apríla sporilo 1,66 milióna ľudí

0
Foto: nattanan23, Pixabay

Ku koncu apríla tohto roka si na dôchodok v druhom penzijnom pilieri sporilo 1 milión 657-tisíc ľudí. V porovnaní s koncom apríla minulého roka v systéme starobného dôchodkového sporenia pribudlo 59,5 tisíca osôb. Informovala o tom Asociácia dôchodkových správcovských spoločností.

Vo výlučne konzervatívnom dlhopisovom fonde sa na konci minulého mesiaca nachádzali úspory 958,3 tisíca osôb, v niektorom z indexových fondov investovalo 272,9 tisíca ľudí, takmer 172-tisíc sporiteľov si zvolilo rastový fond a 23,2 tisíca sporiteľov malo peniaze uložené v zmiešanom fonde. Viac ako 229-tisíc sporiteľov investovalo ku koncu apríla v dvoch fondoch súčasne, pričom jeden z týchto fondov musí byť zo zákona garantovaný dlhopisový fond.

Príspevková sadzba do druhého dôchodkového piliera sa od začiatku tohto roka zvýšila z 5 % na 5,25 % hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO). Každoročný nárast príspevkovej sadzby o 0,25 percentuálneho bodu, ktorý sa začal od roku 2017, bude pokračovať až do roku 2024, keď sadzba dosiahne 6 % z vymeriavacieho základu sporiteľa.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu