USA: Washington vyslal posily na ochranu vojakov odchádzajúcich z Afganistanu

0
Joe Biden, prezident USA (Foto: TASR/AP)

Spojené štáty vyslali vojenské posily na ochranu amerických a koaličných síl sťahujúcich sa z Afganistanu. Ochranu vojakov a civilných pracovníkov posilnia bombardéry a stíhačky. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Predseda Zboru náčelníkov štábov amerických ozbrojených síl Mark Miley uviedol, že na ochranu odchádzajúcich kontingentov 2 500 amerických vojakov a 16-tisíc civilných pracovníkov vyslali šesť bombardérov B-52 a 12 stíhačiek F-18. Uviedol tiež, že zatiaľ čo militantné hnutie Taliban vykoná 80 až 120 útokov denne na afganské vládne ciele, od začiatku sťahovania vojakov z USA a NATO 1. mája na nich nikto nezaútočil.

Sily USA a NATO sú v Afganistane takmer 20 rokov. Americký prezident Joe Biden stanovil, že vojaci odídu do 11. septembra – 20. výročia teroristických útokov, ktoré viedli k invázii do Afganistanu. Sťahovanie síl však prichádza v čase eskalujúceho násilia, keď sú afganské bezpečnostné zložky v pohotovosti pre odvetné útoky. Taliban varoval, že už ho nezaväzuje dohoda o neútočení na medzinárodné sily. Na základe dohody medzi militantmi a bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom mali americkí vojaci opustiť Afganistan do 1. mája, zatiaľ čo Taliban pozdrží útoky na medzinárodné jednotky.

- Reklama -