Hlas-SD: Koalícia ide narýchlo schváliť nákup potravinárskych výrobkov pod výrobné náklady

0
Róbert Puci (Foto: TASR)

Vládna koalícia chce podľa strany Hlas-SD narýchlo oslabiť postavenie slovenských výrobcov potravín pri rokovaniach s obchodnými reťazcami. Bez dohody s potravinármi a narýchlo zaradila do programu aktuálnej schôdze NR SR už na tento týždeň rokovanie o novele zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Vládny návrh novely zákona má podľa Hlasu-SD znova legalizovať v súčasnosti nekalé obchodné praktiky, ako je nákup výrobkov pod výrobné náklady, či predaj pod výrobné ceny.

„Prvé by prakticky znamenalo, že výroba bude pre potravinárov stratová. Druhé, že by reťazce dostali možnosť svojou ekonomickou dominanciou zničiť konkurenciu ako malé nezávislé pekárne, mäsiarstva, obchody, večierky, či bufety,“ konštatoval v utorok poslanec NR SR a člen strany Hlas-SD Róbert Puci.

Zaradenie novely zákona do programu rokovania už na tento týždeň napriek tomu, že na žiadnom zo spoločných rokovaní zástupcov koaličných strán, potravinárov a obchodníkov k dohode neprišlo, je podľa Hlasu-SD neakceptovateľné.

„Žiadna z komôr zastupujúcich záujmy slovenských potravinárov pritom doteraz nepozná finálne znenia koaličných poslaneckých pozmeňovacích návrhov k už tak zlej novele agrorezortu. Takéto konanie je doslova podrazenie nôh slovenským výrobcom potravín, ktorých tvrdo zasiahla nielen pandémia, ale aj absentujúca pomoc aktuálnej vlády a nula v pláne obnovy,“ doplnil Puci.

Hlas-SD preto vyzýva predsedu NR SR Borisa Kollára, aby presunul tento bod rokovania na koniec schôdze a nerokovalo sa o ňom pokiaľ nebudú jasné stanoviská slovenských potravinárov k jednotlivým pozmeňovacím návrhom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu