nedeľa, 4 decembra, 2022
5 C
Bratislava
ÚvodArénaBrazília zaznamenala už 400.000 úmrtí spojených s novým koronavírusom

Brazília zaznamenala už 400.000 úmrtí spojených s novým koronavírusom

Brazília zaznamenala už viac ako 400.000 úmrtí spojených s novým koronavírusom. S odvolaním sa na údaje tamojšieho ministerstva zdravotníctva o tom informovala v piatok agentúra DPA.

Pred niečo vyše mesiacom evidovali v tejto latinskoamerickej krajine zhruba 300.000 úmrtí na koronavírus, pričom na vzostupe boli úmrtia medzi 20 až 39-ročnými.

Brazília je jednou z krajín najviac postihnutých pandémiou. Vyšší počet úmrtí zaznamenali len Spojené štáty. Od vypuknutia pandémie sa v Brazílii táto nákaza potvrdila u viac ako 14,5 milióna osôb. Momentálne má brazílska vláda problémy pri zabezpečovaní dostatočného počtu vakcín pre približne 212 miliónov obyvateľov krajiny.

Zdravotnícke zariadenia v mnohých regiónoch pod náporom covidových pacientov skolabovali alebo sú na pokraji svojich kapacít.

Krajne pravicový brazílsky prezident Jair Bolsonaro dlhodobo zľahčuje vážnosť pandémie, odmieta rady expertov, nesúhlasí so zavádzaním lockdownov, nosením rúšok a očkovaním a podporuje lieky ako hydroxychlorochín, ktoré sú podľa vedcov voči koronavírusu neúčinné.

Brazílsky Senát preto začal v utorok vyšetrovanie postupu Bolsonarovej vlády v súvislosti s pandémiou. Parlamentný výbor má posúdiť, či sa vládne úrady alebo úrady v jednotlivých brazílskych štátoch dopustili trestného činu nedbanlivosti alebo korupcie. Predmetom vyšetrovanie bude okrem iného aj zlyhanie vlády pri zavádzaní lockdownov a opatrení, či príčiny januárovej krízy v brazílskom štáte Amazonas, keď sa nemocniciach minuli zásoby kyslíka.

Podľa DPA je tiež Bolsonaro okrem iného obvinený z odmietania a spomaľovania dodávok vakcín proti covidu i sprenevery federálnych finančných prostriedkov určených na boj proti pandémiám.
      

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -