Kramara: Záujem o bohoslužby je väčší, než pravidlá predpisujú

1
Martin Kramara, hovorca Konferencie biskupov Slovenska (Foto: TASR)

Do chrámov sa ľudia začínajú vracať postupne, zatiaľ cítiť určitú opatrnosť. V zhodnotení po týždni od otvorenia kostolov to pre verejnosť uviedol hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara.

“Niektorí s návratom ešte váhajú, predovšetkým pre obmedzený počet účastníkov – obávajú sa, či bude miesto,” uviedol Kramara. Ako tvrdí, určite by pomohlo, keby mohlo prísť k ďalšiemu uvoľneniu.

Hovorca KBS zhodnotil, že väčšina z tých, ktorí už prišli do kostolov, prejavili radosť, pretože boli bez kostola a bez sviatostí celé mesiace a veľmi im chýbalo spoločenstvo. “Ľudia sa tešia, zároveň sa ešte obávajú, ako sa situácia vyvinie,” povedal.

Podľa Kramaru sa na niektorých miestach kňazi stretli s ťažkosťami, najmä v nedeľu, keď na svätú omšu prišlo viac veriacich, než opatrenia zatiaľ umožňujú. “Duchovní museli apelovať na trpezlivosť, niekde pridali viac bohoslužieb. Je cítiť, že ľudia sú z opatrení unavení, niektorí obmedzenia veľmi ťažko znášajú. Usilujeme sa to zvládať s pochopením, s láskavosťou pripomíname potrebu odstupov či respirátorov,” povedal Kramara. Ako dodal, všeobecne sa dá skonštatovať, že veriaci sa do chrámov postupne vracajú a ich opätovná prítomnosť v kostoloch je radosťou aj pre kňazov. “Záujem je iste väčší, než pravidlá v tejto chvíli predpisujú,” uzavrel.

Od pondelka 19. apríla sú opäť umožnené verejné bohoslužby. Počet návštevníkov v kostole v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jeden návštevník na 15 štvorcových metrov z plochy priestoru určeného pre návštevníkov. Ak táto plocha nedosahuje 90 štvorcových metrov, môže sa tam nachádzať najviac šesť návštevníkov. Do počtu zúčastnených sa nezapočítavajú deti do desať rokov v sprievode dospelej osoby.

1 komentár

  1. Odkaz pre kňazov na Slovensku : Bič na vás a vyhnať vás z farností nezaslúžite si aby ste pôsobili vo farnostiach ste judáši hanba vám krestania vám váše farizejsto nezabudnú.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu