Poľský premiér zvolal mimoriadnu schôdzku V4: dôvodom je Česko a Rusko

1
poľský premiér Mateusz Morawiecki (Foto: TASR/AP)

Poľský premiér Mateusz Morawiecki zvolal na pondelok urgentné stretnutie predsedov vlád Vyšehradskej skupiny (V4). Morawiecki tak urobil ako premiér krajiny predsedajúcej V4.

Rokovanie v režime videkonferencie sa začne na poludnie a bude venované “ruským sabotážnym akciám” v Česku, eskalácii situácie na Ukrajine a Bielorusku v Rusku a spolupráci V4 pri posilňovaní bezpečnosti v regióne. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti Twitter o tom informoval námestník poľského ministra zahraničných vecí Szymon Szynkowski vel Sęk.

Námestník poľského ministra zahraničných vecí Pawel Jabloňski vo vysielaní rozhlasovej stanice TOK FM vysvetlil, že schôdza V4 bola zvolaná v reakcii na to, čo sa stalo minulý týždeň: počnúc výsledkami vyšetrovania výbuchu v muničnom sklade v českých Vrběticiach po “diplomatickú vojnu” medzi Českom a Ruskom.

“Ako blízky spojenec a najbližší sused Českej republiky chceme týmto spôsobom vyjadriť našu solidaritu. Sme presvedčení, že celý náš región, celá Európska únia – pretože ide o útok na člena EÚ -, by mal vyjadrovať solidaritu s Českou republikou a primerane reagovať na kroky Ruska,” zdôraznil.

Uviedol, že hlavným cieľom schôdzky premiérov V4 “je koordinácia zahraničnej politiky v našom regióne”. Dodal, že ak to bude potrebné, budú podniknuté “ďalšie kroky, pretože ruská politika má, bohužiaľ, stále znaky agresivity”. Spresnil, že sa to týka vývoja na Ukrajine, v Bielorusku, spomenul aj pokusy o destabilizáciu pobaltských štátov i Poľska.

Dodal, že poľská zahraničná politika je vo veľkej miere založená na spoločnom postupe s krajinami nášho regiónu. “V niektorých otázkach s niektorými z týchto krajín súhlasíme, v iných nie, ale v týchto strategických otázkach bezpečnosti a stability mieru v Európe máme všetci jeden spoločný cieľ,” zdôraznil Jabloňski.

1 komentár

  1. Pan polský premiér se snaží odvést pozornost od aktuální události, a to, že Poláci připravovali atentát 9. 5. 2021 na běloruského prezidenta Lukašenka. Toto je žhavý problém !

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu