Irak: Rakety zasiahli leteckú základňu, kde operujú americkí vojaci

0
Zničené budovy v dôsledku bojov (Autor: TASR)

Na leteckú základňu v Iraku, na ktorej pôsobia americkí vojaci, bolo v nedeľu vypálených päť rakiet. Najmenej dve z nich zasiahli objekty americkej firmy, ktorá zaisťuje údržbu lietadiel.

Podľa správ miestnych médií pri útoku utrpeli zranenia dvaja príslušníci irackých bezpečnostných síl. Jeden z nich je vo vážnom stave, zatiaľ čo druhý bol zranený len ľahko.

Rakety boli vypálené na leteckú základňu Balad, ktorá sa nachádza neďaleko rovnomenného mesta v provincii Saladdín, približne 60 kilometrov severne od Bagdadu.

Dve z rakiet podľa AFP zasiahli ubytovňu a jedáleň americkej firmy Sallyport, ktorá na základni zabezpečuje údržbu lietadiel. Na základni Balad sú umiestnené stíhačky typu F-16. O ich údržbu sa stará viacero firiem, ktoré zamestnávajú irackých aj zahraničných zamestnancov.

Na leteckej základni vykonávajú činnosť aj americkí vojenskí inštruktori.

K útoku sa bezprostredne nikto neprihlásil. Podľa USA však takého akcie v Iraku – namierené voči americkým cieľom – opakovane podnikajú miestne ozbrojené skupiny napojené na susedný Irán. Pri marcovom raketovom útoku na základňu na západe Iraku zahynul jeden americký civilný pracovník súkromnej dodávateľskej firmy.  

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu