Irak: Rakety zasiahli leteckú základňu, kde operujú americkí vojaci

0
Zničené budovy v dôsledku bojov (Autor: TASR)

Na leteckú základňu v Iraku, na ktorej pôsobia americkí vojaci, bolo v nedeľu vypálených päť rakiet. Najmenej dve z nich zasiahli objekty americkej firmy, ktorá zaisťuje údržbu lietadiel.

Podľa správ miestnych médií pri útoku utrpeli zranenia dvaja príslušníci irackých bezpečnostných síl. Jeden z nich je vo vážnom stave, zatiaľ čo druhý bol zranený len ľahko.

Rakety boli vypálené na leteckú základňu Balad, ktorá sa nachádza neďaleko rovnomenného mesta v provincii Saladdín, približne 60 kilometrov severne od Bagdadu.

Dve z rakiet podľa AFP zasiahli ubytovňu a jedáleň americkej firmy Sallyport, ktorá na základni zabezpečuje údržbu lietadiel. Na základni Balad sú umiestnené stíhačky typu F-16. O ich údržbu sa stará viacero firiem, ktoré zamestnávajú irackých aj zahraničných zamestnancov.

Na leteckej základni vykonávajú činnosť aj americkí vojenskí inštruktori.

K útoku sa bezprostredne nikto neprihlásil. Podľa USA však takého akcie v Iraku – namierené voči americkým cieľom – opakovane podnikajú miestne ozbrojené skupiny napojené na susedný Irán. Pri marcovom raketovom útoku na základňu na západe Iraku zahynul jeden americký civilný pracovník súkromnej dodávateľskej firmy.  

- Reklama -