Banáš: Prestaňte nás strašiť!

4
Jozef Banáš (Foto: facebook J. Banáša)

“Prestaňte nás strašiť! Sme hodní slobody?” – nad týmto sa zamyslel na začiatku týždňa spisovateľ Jozef Banáš. Tu je jeho úvaha zo sociálnej siete.

Je ráno 5,30 vzduch chladný, nádherný, čistý, zhlboka bez rúška dýcham, teším sa z úžasných ranných energií. Až do chvíle keď sa v parku objaví mladý muž so psíkom a s rúškom. Prejde okolo mňa mlčky so sklonenou hlavou, nemám chuť ani nervy na to, aby som sa ho spýtal prečo má rúško v parku, kde okrem veveričiek nie je ani noha. Snažím sa porozumieť prečo, a jediným vysvetlením je strach. Tento mladý muž je natoľko vystrašený, že mu strach zatemnil mozog.

Benjamin Franklin povedal: „Ak niekto obetuje slobodu za cenu bezpečnosti, nie je hodný ani slobody ani bezpečnosti.“

Je ten mladý muž a s ním tisíce ďalších vystrašených hodných slobody? – pýta sa Banáš a odporúča úvahu Karla Janečka, z ktorej vyberáme:

“Snáď všetci si želáme, aby straty ľudského života boli čo najmenšie. Ale nesmieme a nechceme byť slabí, chceme cvičiť, chodiť von a byť zdraví. Preto je dôležité žiť slobodne, zvyšovať svoju odolnosť a budovať svoju silu. A byť láskaví a ohľaduplní k nášmu okoliu. A tvoriť. Nemôžeme však a nechceme obetovať našu civilizáciu a naše hodnoty za dlhší život. To radšej ten kratší. Je totiž lepší krátky život v cti, ako dlhý život v hanbe. A potom nie je racionálne sa báť”.

- Reklama -

4 KOMENTÁRE

  1. “hrdina” Ale keď dostal covid tak pustil do gatí a nechal sa previezť do nemocnice. A Keď ho tam dali dokopy, tak zase šteká spoza plota ako taký pudlík.

  2. A ty NATO,aby si produkoval NEVZDELANCOV s Diplomom z USA za vedcov.
    Takych PLACEBO Idiotov su Tisice na sirenie Strachu,lebo Almamater USA odporucila.
    Skapal Kon co chcel vsetke preteky vyhrat. CHvalabohu kape aj NICITEL sveta Sinonista USA.

Comments are closed.