Najvyšší súd sa bude zaoberať mužom, ktorý zdravil na súde pozdravom: Na stráž

0

Odvolaním v prípade Antona G., ktorý v máji 2018 pred pojednávacou miestnosťou na Najvyššom súde (NS) SR zvýšeným hlasom pozdravil “Na stráž!”, sa bude zaoberať budúci týždeň NS SR. Ten určil termín verejného zasadnutia na štvrtok (15.4.) Vyplýva to z rozpisu činnosti NS SR.

Antona G. koncom januára minulého roka samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, odsúdil na peňažný trest 5 000 eur. Podľa súdu verejne prejavil sympatie k ideológii ľudáckeho režimu na Slovensku a k Hlinkovej garde. V prípade, že by nezaplatil, mu sudca ustanovil náhradný trest odňatia slobody vo výmere šiestich mesiacov. Obžalovaný sa voči verdiktu odvolal.       

ŠTS ho už raz trestným rozkazom uznal za vinného z prečinu sympatie k skupine, hnutiu alebo ideológii, ktorá smeruje a v minulosti smerovala k potlačeniu základných práv a slobôd. Odsúdil ho na rovnaký peňažný trest. Anton G. však podal odpor voči trestnému rozkazu, preto bolo nariadené hlavné pojednávanie.

Obžalovaný pozdrav vyslovil verejne v prítomnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý práve poskytoval rozhovor médiám. NS SR vtedy rozhodoval o väzbe pre trojicu mužov obvinených z extrémizmu.

Anton G. dávnejšie vyhlásil, že je nevinný. V minuloročných parlamentných voľbách kandidoval za ĽSNS.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu