Taraba: Chápem Rusov. Posledná kvapka boli asi hlúpe reči o zložení vakcín

0
Tomáš Taraba, poslanec NR SR Foto: TASR

Ako sa majú tí Rusi cítiť, keď boli označení, že dávajú do ampuliek asi niečo iné ako vakcínu? By som sa divil, keby nepodnikli aj právne kroky na ochranu svojho mena – hovorí pre ParlamentneListy.sk poslanec Tomáš Taraba (nezávislý).

Ruský fond priamych investícií žiada od Slovenska naspäť všetkých 200 000 vakcín Sputnik V. Dôvodom má byť porušenie zmluvy. Expremiér Matovič za to poblahoželal “idiotom”, ktorí mali od začiatku krvavé oči. Vy sa na to ako pozeráte?

Úplne Rusov chápem. Nikto, kto sledoval dianie okolo Sputniku, nemôže byť prekvapený, že Rusi takto zareagovali. Myslím si, že posledná kvapka, ktorou pretiekol pohár, boli tie hlúpe reči o tom, že v tých vakcínach mala byť nejaká iná substancia, alebo iná látka, alebo iné zloženie… Absolútne by som sa z pohľadu Rusov divil, keby nepodnikli aj právne kroky na ochranu svojho mena.

facebook Igora Matoviča

Tušíte ale, koho konkrétne koho mal Matovič na mysli tými idiotmi?

Podľa mňa myslel každého, kto z toho chcel spraviť iný ako medicínsky problém. Bola tu skupina ľudí, ktorá v tom videla najskôr nejakú geopolitiku a potom tu bola skupina, ktorá začala vyslovene šíriť hoaxy o samotnej vakcíne ako takej. Mimochodom, technologicky tá vakcína patrí medzi tie už dávno odskúšané, to sú v podstate typy vakcín, čo sa používajú na trhu 20 rokov a viac. Určite to nepatrí medzi novinky, o ktorých sa ešte nevie, čo spôsobia o desať rokov, ako sú tie najnovšie z konkurencie. Myslím si preto, že sa tam môže nájsť úplne každý, kto de facto zabránil státisícom Slovákov, ktorí ju chceli. Ja som dokonca hovoril ešte aj nejakým ľuďom z OĽaNO, nech sa snažia zobrať aj tú čínsku vakcínu, ak by mali možnosť, nech si proste každý má možnosť vybrať, čo mu je najbližšie.

Vo všeobecnosti byť štátom, ktorý nedodržiava zmluvné podmienky, je hanba. Uvidíme, iste, ako to je, zatiaľ poznáme len stanovisko jednej strany, výrobcu Sputnika. Tlačovka Igora Matoviča, ktorý to v Rusku riešil a obsah zmluvy pozná, by mala byť v piatok pred obedom.

Je mi ľúto, ale, žiaľ, tento krok Ruska je veľmi zlým signálom aj pre ostatných dodávateľov, lebo my sme sa ukázali v čudnom svetle. Prirovnám to k niekdajšej investícii Hankook, to je kórejský výrobca pneumatík a mal ísť aj do Levíc. V dobre viere ohlásil investíciu na Slovensku, predstavitelia firmy mali aj rokovania so štátnymi predstaviteľmi, no ale potom prišla celá dokumentácia na vládu a tam ju neschválili. Hankook bol na smiech za to, že uveril predstaviteľom vlády a pre Slovensko to malo nedozerné následky, lebo veľa investorov sa zrazu bálo ísť do našej krajiny, lebo mali obavy, že aj keď sa niečo dohodne, nebude to platiť, pokiaľ vyslovene to nie je do poslednej bodky na papieri. Táto komunikácia okolo Sputniku bude mať veľmi podobný následok.

Problém so Sputnikom V sa mal týkať šarží, vraj rôzne šarže, rôzne zloženia… Toto ale nie je cola s iným zložením pre Rakúsko a iným pre Slovensko, toto sú vakcíny, vakcíny proti novému koronavírusu, na ktorý zomierajú ľudia a pandémia ničí celý svet, rôzne zloženia snáď nie sú ani len mysliteľné, a predsa…

Problém je ten, že jedna vec je obchodný vzťah: ja vám dodám a vy mi zaplatíte. Ale na ďalšej strane, ako sa majú tí Rusi cítiť, keď boli označení, že dávajú do ampuliek asi niečo iné ako vakcínu. My sa bavíme o vakcínach, ktoré dostávajú ľudia do tela a niekto začne púšťať do éteru vyhlásenia, že my nevieme, čo v tých ampulkách vlastne je… A možno tam je vraj niečo iné ako inde… A čo iné tam teda malo byť? Predstavte si, že iná krajina uvažuje o Sputniku ako vakcíne. A novinári vytiahnu na tlačovke: ale pozor, na Slovensko dodali niečo iné ako tam malo byť. Veď toto sú z pohľadu výrobcu nehorázne veci. Radšej to mali naložiť, potichu im to odovzdať, ale toto nemali okolo toho rozprávať.

Takže kritizujete Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý o nezrovnalostiach medzi šaržami informoval?

Ja kritizujem všeobecne, že dávať takéto výstupy – neviem v rámci tých procesov odkiaľ to vyšlo – ale vyhlásiť, že toto je vakcína proti covid-19, ale nachádza sa tam niečo iné a potom ani nepovedať čo je to to iné, to je zlé. Čo určuje šarža? Nikto tomu nerozumie. Možno to bol rezervný tovar tak označovaný, ja neviem. Ale byť na strane Rusov, nekonám určite inak. My sme pre nich bezvýznamný trh a niekomu podáte ruku a v konečnom dôsledku vyzeráte ako nejaký čarodejník, čo dodáva niečo iné ako má.

Kauza Sputnik rozbila prvú vládu. Čo myslíte, do akej miery ovplyvní Sputnik V vzťahy v koalícii tento raz?

Podľa mňa sú vzťahy v koalícii na mŕtvom bode. Dávam tak mesiac na to, že sa to vráti tam, kde to bolo. Nie je dôvod, aby to bolo inak. Niekto môže prijať tú verziu, že bol Veľký týždeň a on nastavil druhé líce. Ale Igor Matovič je predseda najväčšej strany vo vládnej koalícii a keď sa na to dnes po vládnej kríze pozrieme, tak on je jediný, kto sa na základe 4-percentných politikov musel porúčať. Neverím verzii, že na všetko sa zabudlo. Veď bolo len prvé rokovanie vlády a už máme aj prvé výsledky: Sulíkovi zobrali pomoc pre podnikateľov, čo mal byť taký základný bod jeho programu a ide to robiť Matovič. Takže očakávam, že ako druhé Sulíkovi zoberú eurofondy. Matovič ako minister financií má dosť silné páky, aby stupňoval vlastnú dominanciu. Vidno to predsa aj na tej návšteve v Moskve – premiér Heger nedokázal reagovať. Matovič jednoducho určite nebude robiť, čo mu oni budú hovoriť.

- Reklama -